'Çerağ' Aşk Ateşini Yakanlar

"Bir avuç toprak, biraz da suyum ben, Neyimle övüneyim, işte buyum ben!.."                                              

Asya ortalarından Anadolu'ya uzanan bir aydınlanmanın hikâyesidir Çerağ , her biri insanoğlunun yoluna bir ışık, bilinmezlerine bir cevap, "aşk" ateşine bir kıvılcımdır.

Tuzla Belediyesi Basın - Halkla İlişkiler Müdürü Güven Ada’nın kaleme aldığı ilk kitabı olan  ‘ÇERAĞ’ Romanı Kapı Yayınlarından okuyucuyla buluştu. 252 sayfa olan roman 100’ün üzerinde kaynak eser taranarak iki yıllık özverili bir çalışmasının ürünü. Devrinin en kıymetli âlimleri, bilim adamı ve düşünürleri olan Hoca Ahmet Yesevî, Hacı Bektâş-ı Velî, Tapduk Emre, Yûnus Emre, Ahî Evran Velî, Nasreddin Hoca, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, Hacı Bayram Velî, Akşemseddin ve Pîr Sultan Abdalların insanlığa karanlıkta yol almaları için yaktıkları ateşlerden, ışıklardan kısacası Çerağ'lardan bahsediyor.

Güven Ada ilimde, bilimde, ticarette, siyasette, sanatta ve yaşamın her alanında, insan olmanın sırrına erenlerin hikâyelerinden istifade etmek asıl amacımdır diyor.

“Çerağ”da 10 önemli Çerağ yer alıyor. “Her ne kadar bu isimlerin hayatlarından kısa alıntılar yapılmış olsa da önemli olan hayata dair verdikleri mesajlar” diyen Güven Ada, “ Pandemi döneminde hepimiz kendimizi ve hayatımızı sorguladık. Niçin yaşıyoruz, nereye varacağız, varoluşumuzun amacı ne gibi.. İşte Çerağ, bu sorulara yanıt veriyor ve bizleri iyi insan olma ve “Ben”likten sıyrılıp, “Hiç”liğe varma yolunda öğütlüyor” diyor.

ÇERAĞ’ a tüm seçkin kitapçıların raflarından, internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

- Heran Haber, Kültür Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.heranhaber.net/haber/5866913/cerag-ask-atesini-yakanlar