Kartal'da seçimi kim kazanır?

Yerel seçimlerin akibetinin nasıl olacağını asıl belirleyecek olan sadece Belediye Başkanını seçemekle birlikte, partilerin belirleyeceği Meclis üyelerinin temsiliyet ve liyakat krtiterlerine uyum sağlayıp sağlamadığı seçmen için önemli bir kıstas olacaktır.

Bu konuda CHP'nin uygulayacağı yöntem yine ahbap-çavuş ilişkisi olacağından liyakat yada hakediş veya bilgi, tecrübe, tahsil ilkeleri gözardı edileceği acı da olsa bir gerçek.

AK PARTİ'de ise geçmiş seçimlerde görüldüğü üzere genellikle bu ilkelere uyulmuş ve üyeler böyle bir sıralamaya göre belirlenmişti.

Belediye Meclisleri oluştuğunda CHP'nin yüzlerce örneğinde olduğu gibi İmar komisyonuna Mimar yada Mühendis, Sağlık Komisyonuna Doktor veya Hemşire bulunamadığından verilen kararlar hep soru işaretleriyle dolu olmuştur. Yeni fikirler üretebilecek olan, toplu yaşama katkı sunabilecek olan, ileri görüşlü, teknik konulara yabancı olmayan, Rant değil önce Kent diyen kişiler göreve getirilmelidir. Halkın tüm kesimlerine ulaşabilen, sorunları yakinen bilen, Belediye ile toplumun ilişkilerini birbirine aktarabilen, çözüm yollarını araştıran, Gazeteciler kanalıyla istişare yolunu hiç kapatmayan, Belediye'nin kapısına duvar ören değil, kırmızı hali döşeyebilen kişilerin Meclis üyesi olmaları sağlanmalıdır.

AK PARTİ'de bu durumlar fazlaca konuşulmasa da genel olarak göreve getirilebilecek isimler Meclis üyeliğine kabul edilerek seçilmeleri sağlanmıştı.

Kartal'da son olarak meydana gelen olayda görüldüğü gibi, kimse sorumluluğu almazken, herkes birbirini suçlamayı savunma şekli olarak seçmiş halde. Halbuki yerel yönetimler görevini layıkıyla yapsalar bu beton mezarlar daha yapımı aşamasında önlenebilirdi.

İnsan hayatının çok ucuz olduğu ülkemizde akan göz yaşları önemsenmezken, binaların metrekare fiyatları herkesin bilgisi dahilinde yükselmekte. Rant denince akla hemen arsa ve daireler gelmekte, tüm hesaplar bunun üzerine kurulmakta.

31 Mart Pazar günü yapılacak olan seçimlerde Kartal'ı kimin kazanacağına gelince; Tabi ki Meclis Üyelerini doğru sekilde belirleyecek olan parti kazanacak. Bunun ismi AK PARTİ veya CHP olmasından çok sıralamada temsiliyet ilkelerine uyan, bu görevi layıkıyla yapabilecek olan insanların belirlendiği adil bir liste ile halkın karşısına çıkacak olanlar kazanacaktır. Bu listeler belirlenirken eğer torpil denilen şey öne çıkarsa, bu kaybedilmişliğin imzası olacaktır. Meclis üyeleri bir kentin temel taşlarıdır. Binaları sağlam inşaa etmek istiyorsanız buna çok dikkat edeceksiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bülent Çimen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Heran Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 392 45 85
Reklam bilgi

Anket Kartal'da Belediye Başkanı kim olmalı?