Balıkesir'den İstanbul Medya Mensuplarına Üst Düzey Ağırlama

İstanbul Gazete TV ve İnternet Habercileri Derneği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin işbirliğiyle Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Balıkesir’e moral gezisi düzenlendi. 63 basın mensubunun katıldığı 3 günlük Balıkesir gezisi, renkli ve eğlenceli görüntüler eşliğinde gerçekleşti. Basın mensupları Balıkesir’in zengin tarihi ve turistlik yerlerini gezme fırsatı buldu.

Balıkesir'den İstanbul Medya Mensuplarına Üst Düzey Ağırlama
Balıkesir'den İstanbul Medya Mensuplarına Üst Düzey Ağırlama
+50
Haber albümü için resme tıklayın

Ali Rıza Yıldız başkanlığındaki İstanbul Gazete TV ve İnternet Habercileri Derneği (İstanbul Medya) başarılı bir organizasyona daha imza attı. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün hemen arkasında sürpriz bir organizasyon ile 3 günlük Balıkesir gezisi düzenlendi. 63 kişiden oluşan basın mensubunun katıldığı renkli ve eğlenceli gezide, tarihi ve turistlik yerler gezildi. Mesleğin duayenlerinin ve genç basın mensuplarının kaynaşıp tanıştığı, bilgi ve tecrübelerini paylaştığı Balıkesir gezisi, her açıdan verimli ve faydalı geçti. Basın mensupları stres atarak moral depoladı.

İlk Durak Susurluk Oldu

İstanbul Gazete TV ve İnternet Habercileri Derneği tarafından gerçekleştirilen 3 günlük Balıkesir gezisinin ilk durağı Susurluk oldu. Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney ve Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Sarı 63 gazeteciden oluşan heyeti  Susurluk Belediyesi sosyal tesislerinde ağırladı. Susurluk’u anlatan Başkan Güney, Susurluk için gazetecilerden çeşitli konularda destek talebinde bulundu. Sıcak ve samimi bir şekilde Susurluk’un tarihini ve yöresel yiyeceklerini tanıtan Nurettin Güney, “Bizim Belediyemiz partizan bir belediye değil, kapılarını tamamıyla halkına açan Atatürk ilke ve inkılaplarına uygun yönetilen bir belediyedir.” dedi. 

Başkan Yücel’in Gazeteciler İle ‘Yerel Medya’ Buluşması

İstanbul Gazete TV ve İnternet Habercileri Derneği tarafından gerçekleştirilen Balıkesir turunda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Genel Sekreter Mustafa Küçükkaptan, 63 gazeteciden oluşan heyet ile Güre Adrina Hotelde sabah kahvaltısında bir araya geldi. Başkan Yücel Yılmaz, şehrin milli mücadelede Balıkesir’in rolünden, şehirdeki tarım ve hayvancılığa, bölge kültüründen ekonomisine kadar pek çok alanda bilgilendirme paylaştı.

Yıldız: Umarım Mesleğimiz Hak Eden Noktalara Gelecektir

Kahvaltılı buluşmada açılış konuşmasını, İstanbul Gazete TV ve İnternet Habercileri Derneği Başkanı Ali Rıza Yıldız yaptı. Yıldız kendilerini misafir eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Genel Sekreter Mustafa Küçükkaptan’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Amacımız halkımıza doğru ve objektif haber sunmaktır. Demokrasinin temel unsurlarından biri olan basının, demokrasinin gelişmesi ve yerleşmesine çok önemli katkıları olmuştur. Gazeteciler, her türlü şart ve ortamda insanların ihtiyacı olan haberleri, onlara ulaştırmak için gece gündüz demeden çalışıyor ve faaliyetlerini büyük bir özveri ile sürdürüyor. Umarım mesleğimiz hak eden noktalara gelecektir.” ifadelerine yer verdi.

Gazeteciler Ayvalık’taki Çirkin Binaları Başkan Yılmaz’a Sordu

Yıldız’ın ardından kürsüye gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz detaylı bir sunum yaptı. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Ayvalık’ın geçmişten günümüze korunan mistik dokusunu ve bu dokuyu bozan binaların sorulması üzerine şu yanıtı verdi: “ Mübadele döneminde Ayvalık’ta bulunan Rum ve Ermeni vatandaşlar Yunanistan’a oradaki Türkler ise Ayvalık’a geliyor. Bizim Türkler Rumların yaptıklarını hiç bozmuyor ve aynı şekilde devam ettiriyor. Yani bizim insanımız ‘Bu bizim kültürümüzde yok yakalım, yıkalım’ gibi bir anlayışın içine girmemiş. Geldiğinde konak nasılsa öyle girmiş içeriye. UNESCO’ya ‘tescilli şehir’ olarak başvurusu yapıldı ve şu an 2 bin 800 tescilli bina var.

8 Tane Beton Binanın Görüntüsü Herkesi Rahatsız Ediyor Tarihi Dokuyu Koruyacağız

Gel gelelim 1976’larda İzmir Konak Alsancak’ta denize doğru yüksek yüksek binalar yapılınca o furya burada da başlıyor. Şu an Ayvalık’ta denizden şöyle bir baktığınızda o mistik evleri engelleyen 8 tane bina görürsünüz. Bu binalar o günün şartlarıyla ‘Burası Alsancak olacak.’ diye davul zurnayla yapılmış. Şimdi betonun o tarihi binalar içerisinde görüntüsü ne kadar kötü. Biz onları kamulaştırarak tarihi dokunun tamamen görünmesini istiyoruz. Projeyle ilgili bütçemiz hazır. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile de görüştük. Bu binalar buraya yakışmıyor.” dedi.

Renkli Görüntüler Eşliğinde Tarihi Ve Turistlik Yolculuk

İstanbul Medya heyeti gezinin 2. gününde Balıkesir'in gözde tatil bölgesi Ayvalık ilçesi ve çevresini gezdi. Gazeteciler, ‘Kuzey Ege’nin Kalbi’ Ayvalık’ta; Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında karşılıklı selamlaşan ve Ayvalık yöresine özgü sarımsak taşından inşa edilen tarihi Rum evleri, cumbaları, ferforjeleri, zarif kapıları, alınlıklarında bulunan işlemeleriyle tarihi bir yolculuğa çıkararak bol bol zaman geçirdi. Şeytan Sofrası ve Şeytan’ın ayak izi şüphesiz yolu Ayvalık‘tan geçen herkesin gidip gördüğü, görmese bile mutlaka duyduğu bir gezi noktası. Basın mensupları, muhteşem bir manzaraya sahip bu yerde bol bol hatıra fotoğrafı çekme imkânı buldu. Basın mensupları, Ege’nin en keyifli yeri olan Cunda Adası’ndaki bol eğlenceli akşam yemeği ise görülmeye değerdi. Katılımcılar Cunda BY Nihat Balıkçısı’nda eğlenip stres attı.

İstanbul Medyası Seyit Onbaşı’nın Köyünde

İstanbul Medya heyeti gezinin son gününde Çanakkale Savasının kahramanlarından Seyit Onbaşının memleketi Havrana giderek belediye başkanı Emin Ersoy'un nezaretine Kocaseyit köyüne giderek Koca Seyit onuruna yapılan şehitlik ve müzesini gezerek Koca Seyit Onbaşının torunu olan Muhammet Yıkarla tanışıp röportaj yaptı.

Rumeli Mecidiye Tabyasında 276 kilogramlık top mermisini kaldırıp namluya sürerek, savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı’nın Balıkesir’in Havran ilçesindeki anıtı ve kabrini ziyaret etti. Seyit Onbaşı’nın torunu olan ve Koca Seyit Müzesi’nde görev yapan 50 yaşındaki Muhammet Yıkar burada bir sunum yaparak gazetecileri bilgilendirdi. Gazeteciler burada duygulu anlar yaşadı. Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy’unda eşlik ettiği gezide ilçedeki tarihi yapılar ve kent müzesi ziyaret edildi. Başkan Ersoy yapılacak projeler hakkında basın mensuplarını bilgilendirirken ilçenin tanıtımı noktasında destek istedi.

Basın Mensupları Doyasıya Eğlenip Moral Depoladı

İstanbul Medya’nın düzenlediği 3 günlük Balıkesir gezisine katılan gazeteciler bol bol eğlenip stres attı. Renkli görüntüler eşliğinde gerçekleşen gezide mesleğin duayenleri ve genç meslektaşlar birbirlerini tanıma ve kaynaşma fırsatı buldu. 63 kişiden oluşan gazeteciler heyeti şehrin tarihi yerlerini gezme fırsatı buldu.

Küçükkaptan ile Şehir Turu

Basın mensuplarının gezisine eşlik eden Balıkesir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkaptan, şehrin tarihi ve turistlik yerlerini gezdirerek bilgi verdi. Balıkesir’in yeni kent ikonu çamlık Tepesi ziyaret edildi. Muhteşem manzarası ile Balıkesir’i kuş bakışı görebildiğiniz Çamlık Tepesi’nde bol bol hatıra fotoğrafı çekildi. Daha sonra kent meydanına geçildi. Mustafa Küçükkaptan, Balıkesir’de 600 yıllık geçmişe dayalı Zağanos Paşa Camisi’nin zaman içinde kaybolan siluetinin yeniden kazandırılmasına yönelik yürütülen çalışmaların ilk aşaması meydan düzenlemesi hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Balıkesir çiftlik Eğitim Merkezi (BAÇEM) ve Özgün Zeytincilik tesislerinide ziyaret edildi.

Herkes Mutlu Ayrıldı

3 günlük Balıkesir gezisinde herkes mutlu bir şekilde İstanbul’a döndü. Katılımcılar buna benzer organizasyonların devam etmesi temennisinde bulundu. 

İstanbul Medya mensupları başarılı ve üst düzey organizasyon dolayı İstanbul Medya Derneği Başkanı Ali Rıza Yıldız’a, misafirperverliği ve güler yüzü ile gazetecilere ev sahipliği yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a, gezinin başından beri kendilerini yalnız bırakmayan, basın mensuplarına ilgi ve alakasını eksik etmeyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkaptan’a, Balıkesir’e ilk girişte heyeti karşılayan Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney’e ve milli kahramanımız Koca Seyit Onbaşının memleketi olan Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy’a ve emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

HERAN HABER- Balıkesir

24 Oca 2022 - 17:34 - Belediye

Mahreç  Mükremin Özkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.