Mavi'nin Bin Bir Tonu Selanik Halkidiki Taşöz

Son dönemlerde Kuzey Yunanistan’ın en popüler turizm destinasyonlarının başında gelen Taşöz Adası (Thassos) ve Halkidiki (Chalkidiki)Yarımadası Balkan Ülkeleri ve Türkiye’den gelen turistlerin en çok rağbet ettikleri turların başında geliyor. Yeşiliyle Maldivleri aratmayan denizinin turkuaz renkleri ve kumsallarıyla unvanının hakkını fazlasıyla veriyorlar. HERAN GEZİ olarak bu akıma uyup yaz aylarında rağbet gören 28, 29 Eylül 2019 tarihinde 2 günlük sezonun son turuna katıldık.

+27
Haber albümü için resme tıklayın

HERAN GEZİ GÜNCESİ – YUNANİSTAN

Rotanın İlk Durağı Selanik (Thessaloniki)

Türkiye’ye yakın olması nedeniyle Türk turistlerin en fazla rağbet gösterdiği bölge ve plajları okurlarımız için gezdik.

Büyük İskender’in kız kardeşi Prenses Thessaloniki den adını alan Yunanistan’ın 2. Büyük kenti Selanik aynı zamanda Yunanistan Makedonya’sının yönetim Merkezidir. İpsala sınır kapısından 340 km mesafesi olan Selanik yolculuğu E90 karayoluyla yaklaşık 4 saat sürüyor.

Sabahın ilk saatlerinde vardığımız Selanik’te ilk olarak Türkiye Cumhuriyetinin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında doğup büyüdüğü, bahçesinde koşup oynadığı  Osmanlı Selanik’inde Koca Kasım Mahallesinde bulunan günümüzde “Agiu Dimitriu Caddesi, Apostolu Pavlu Sokağı No:17” adresinde bulunan evini ziyaret ettik. 

Aynı Zamanda Türkiye Cumhuriyetinin Selanik Büyükelçiliği binasının alanında bulunan müze evi, Selanik Belediyesi, Türkiye’nin 10. kuruluş yıldönümü vesilesiyle 1933’te evi mülk sahibinden satın alıp Türkiye Cumhuriyetine hediye etmiştir. Atatürk Evi 1953 yılından beri Müze olarak ziyarete açık.  Evin bahçesindeki Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi tarafından dikilen Nar Ağacı, tarihi ve kültürel değeri nedeniyle müzenin en çok ilgi çeken noktalarındandır. Müze Ev, 2011’de Yunanistan Kültür Bakanlığı tarafından “modern anıt” olarak tescil edilmiştir.

Selanik’in Simgesi Beyaz Kule

 Atatürk Evi’ni ziyaretten sonra Selanik’in sembolü Beyaz Kule ’ye doğru hareket ediyoruz.  Beyaz Kule İzmir Kordon Boyu ile özleştirilen Leoforos  Nikis Caddesinin ucunda kendi adıyla anılan parkın içeresinde sahile hâkim bir konumda bulunuyor. Beyaz Kule 1536 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde Selanik Limanını koruma ve gözetleme amacıyla Mimar Sinan’a inşa ettirilmiş. Etrafını çevreleyen surlar günümüze kadar ulaşamamış. Beyaz kule 2008 yılından beri müze olarak kullanılıyor.

Büyük İskender Heykeli

Beyaz Kule Meydanının hemen yanında bulunan içerisinde ünlü Makedonyalı komutan Büyük İskender’in heykelinin de bulunduğu Büyük İskender Parkına geçtik.  Atının üzerinde tasvir edilen Makedon Kralı Büyük İskender Heykeli 6 metre yüksekliğe sahip.

Selanik Şemsiyeleri

Büyük İskender Parkının içinde bulunan şemsiye heykeli Selanik’in 1997 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi onuruna parktaki yerini alarak o günden sonra kentin simgeleri arasına girmiş. Şemsiye heykeller Yunan heykeltıraş Giorgos Zogolopoulos tarafından demirden tasarlanmıştır.

Aristoteles Meydanı (Aristotelous)

Büyük İskender Parkından tekrar Beyaz Kulenin yanından geçerek Selanik Kentinin Kordon Boyundan Ege Denizinin esintisi eşliğinde kentin en önemli meydanı ünlü Yunan Filozof Aristoteles’in adını alan meydanına geldim. Meydan Selaniklilerin buluşma ve misafirlerini ağırladıkları kafe, restoran ve hotelleri ile ünlü, 1918 yılında Fransız mimar Ernest Hébrard tarafından dizayn edilmiştir, ama meydanın büyük kısmı 1950'lerde inşa edilmiştir. Kentin sosyo kültürel etkinlilerinin yapıldığı merkezi konumundadır.

Bey Hamamı

Egnatia Caddesi üzerinde bulunan II. Murad döneminde 1444 yılında yaptırılan Bey Hamamı Yunanistan’da ayakta kalabilmiş en büyük hamamdır. 1968 yılına kadar “ Cennet Hamamı” adı altında kullanılmıştır. 1997 yılında restore edilmiş ve Selanik 1997 Avrupa Kültür Başkenti programı çerçevesinde gerçekleştirilen “Ortaçağ Laik Mimarisi” sergisiyle ziyarete açılmış.

Selanik’te eski Türk Mahallesinin de olduğu kale başta olmak üzere Rotonda, Galerius Kamarası gibi Osmanlı ve Roma döneminden kalmış birçok tarihi eser var. Bu eserlerin hakkını verebilmeniz için en az 5 gününüzü kent merkezine ayırmanız gerekir.

Kordonboyu - Leoforos Nikis Bulvarı

Selanik’in en işlek dünyaca ünlü markalarının mağazaları olduğu Tsimiski Caddesinden geçerek Tropik adaların kumsal ve denizine sahip Halkidiki Yarım Adasına doğru yolumuza devam ettik.

Selanik’te her bütçeye uygun konaklama seçenekleri var. Selanik diğer Avrupa Birliği ülkelerindeki fiyatlara göre orta sıralarda yer alıyor. Yunanistan’da 5 asır Osmanlı egemenliği birçok ortak kültürü oluşturmuş. Damak tadı benzerliği ortak ürünlere yansımış. Selanik caddelerinde, meydanlarında tıpkı bizde olduğu gibi seyyar simitçileri görebilirsiniz. Yunanlılar bizdeki gibi unlu mamullere, tatlılara düşkünler. Pastanelerin rafları oldukça zengin ve lezzetli ürünlerle dolu.

3 Parmaklı Halkidiki Yarım Adası

Oteldeki kahvaltı sonrası Selanik’e araçla 87 km uzaklığında bulunan Halkidiki Yarımadasının ilk parmak şeklindeki uzantısı olan Kassandra’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Kassandra’nın en hareketli beldesi olan Kallithea (Güzel manzara) son noktamız oluyor.

Kallithea’nın merkezde çok sayıda kuyumcu, kürk mağazası, ayakkabı ve giyim mağazalarıyla süper market, banka, postane, klinik, turizm acentaları, rent a car, fast food, lokanta, taverna, kafeterya, barlar bulunmaktadır. Ana yolun aşağı kısmından tepenin Kallithea sahili yönündeki sonuna doğru sabah akşam çılgın partilerin düzenlendiği Kallithea’nın beach barları var. Sabahlamayı ve clubları seviyorsanız en ideal bölge burasıdır.

Kallithea yüksek nitelikte turistik hizmetler sunan çılgın gece hayatı ve partilerinin peşinde koşan gençler için ideal bir belde.

Papua Beach Bar

Gün boyu güneş, kum, deniz turizm için geldiğimiz Kallithea’nın ünlü beach barlarının olduğu koyda bulunan Papua Beach Club Bara gidiyoruz. Tesise ilk adım attığınızda otantik havası ve dekoruyla tropik bir adanın sahilindeymişiz hissine kapılıyorsunuz. Sahil kumları ince ve taşsız denizi sığ olmakla birlikte mavi ve yeşilin tonlarındaki rengiyle kendinizi büyük bir havuzdaymış hissine kapılıyorsunuz. Tesisi aslen ataları mübadelede İstanbul Maltepe’den Yunanistan’a göç eden Petridis Ailesi İşletiyor. Bölgenin en rağbet gören beachlerinden olan tesisteki hizmet ve ürünler kaliteli ve fiyatları normal. Yunanistan’a yaz aylarında giderseniz serinlemek için hele sıcak kumların üzerinde bulunan şezlonglarda Yunanlıların adeta milli içkisi olan soğuk kahve Frappe’yi mutlaka tadın.

Petridis Ailesi

Akşam üstüne kadar süren deniz keyfini sonlandırarak Selanik’teki hotelimize dönmeden önce Papua Beach ‘te bulunduğumuz sürece ilgi ve alakasını eksik etmeyen misafirlerine en iyi şekilde hizmet veren baba oğul Hristos ve Dimitris’e teşekkür ederek vedalaştım.

Oteldeki Akşam yemeğinden sonra katılmak isteyenler için Selanik’in gece hayatının merkezi konumundaki Tarihi Ladadika Bölgesinde bulunan meşhur Yunan Tavernası doğru yola çıktık.

Selanik’in Eğlence Merkezi Ladadika

Selanik Limanının yakınında trafiğe kapalı alanda bulunan Ladadika kentin eğlence ve yeme içme mekânlarının bir arada bulunduğu İstanbul’daki Kumkapı benzeri tarihi bir semttir. Osmanlı zamanında limana yakın olduğundan yük depolarıyla doluymuş. Birçok Yunan Tavernası, pub, kafe ve gece kulübü bulunuyor. Yunanlılar eğlenmeye düşkün bir millet, bölgedeki müzikli restoranlar (Taverna) ve gece kulüplerinde yer bulabilmeniz için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Palati Taverna

Ünlü Yunan Tavernalarını görmek, fikir edinmek için hava kararınca otobüsümüz bizi Ladadika Bölgesinin başlangıcında bıraktı.  Rehberimizin daha önceden yer ayırttığı Palati Tavernaya doğru ilerlerken bir birinden iddialı mekânlar gördüm. Ladadika meydanında fıskiyeli bir havuz var mekânlardan çıkanlar etrafında sohbet ediyor. 

Selanik’in en ünlü tavernalarından olan Palati Ladadika meydanında bulunan iki katlı şık bir mekan.  Giriş katında münferit müşteriler üst katında gruplar için iki ayrı müzikli program var. Üst kattaki sahnenin arkasında Osmanlı zamanında çekilmiş Beyaz Kulenin fotoğrafı dekor olarak kullanılmış. Menü oldukça zengin ve doyurucu.  Mekânın kadrolu müzisyenleri konuklarını eğlendirmek için mesleklerini en iyi şekilde icra ediyorlar. Palati’nin solisti Stella Stagkou nın sahne performansı etkileyici. Stella’ya zaman zaman mekânın işletmecisi Christos Siafas eşlik ederek misafirlerine Grek Taverna müziğinin seçkin şarkılarını seslendirerek zengin bir program sunuyorlar. Gece yarısına kadar süren programın sonunda kafilemizi almaya gelen otobüse gitmek için Palati Tavernadan ayrılarak otelimize döndük.

Chiristos Siafas

Stella Stagkou

Bölgedeki Tavernalar gece yarısına kadar açık. Gece yarımdan sonra kapılarını açan gece kulüpleri Yunanlılar ve turistler için sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin yeni adresi oluyor.

Taşöz Adasına Ulaşmanın En Kestirme Adı Keramoti

Otelimizdeki kahvaltıdan sonra son zamanların gözde kumsallarıyla tatil destinasyonu ünlü Taşöz Adasına gitmek için kurabiyesiyle ünlü Kavala kentine doğru yola çıktık. Taşöz Adasına ulaşım Kavala ve Keramoti limanlarından kalkan feribotlarla sağlanıyor. Taşöz Adasına yolculuk Kavala Limanından feribotla 1 saat 30 dakika, Keramoti Limanından 45 dakika sürüyor. Biz daha kısa olan halen Türkçe ismiyle söylenen Kavalaya bağlı Sarı Şaban Beldesinden geçerek Keramoti Köyündeki Limanı tercih ediyoruz.

Adaya yolculukta feribota martılara refakat ediyor. Bunun nedenini çok geçmeden anlıyorsunuz feribot yolcuları ellerindeki yiyecekleri havaya kaldırarak martıları beslemeye alıştırmışlar. Martılar yolcuların elindeki ikramları ürkmeden yavaş yavaş süzülerek yaklaşıp alıyorlar, bu manzarayı diğer yolcular bol bol fotoğraflayarak paylaşıyor.  Martı seslerinin eşliğinde süren keyifli bir deniz yolculuğunun sonunda Taşöz Adasının en büyük yerleşim yerlerinden Limenas Limanına yanaşıyoruz.

Ege Denizinin En Kuzeyindeki Ada Taşöz

Taşöz adalar ülkesi Yunanistan’ın en büyük 12. Adasıdır.  Adada değerli mermer ocakları bulunuyor.  Adanın zeytinyağı ve balı büyük rağbet görüyor. Özellikle son 50 yılda Taşöz Adası Yunanistanda iç ve dış turizmde artan bir ivmeyle pazar payını artırıyor. Adanın 3 büyük kasabası var merkezi sayılan limanda bulunan Limenas, Potos ve Limenaria . Adanın bir ucundan bir ucu yaklaşık 100 km mesafede. Adanın etrafında ince kumlarıyla kaplı birçok koy ve plaj mevcut.  Konaklama için genellikle butik hotel ve pansiyonlar yaygın olmasıyla birlikte az sayıda yıldızlı otellerde var.

Limenas küçük bir kasaba limana yakın az sayıda restoran var. Evler tek ya da 2 katlı. Adayı keşfetmenin en doğru yolu limanın yanında bulunan renta car acentalarından araç ya da motosiklet kiralamak. Kasaba merkezinde biraz gezdikten sonra tüm günü geçireceğimiz adanın kuzey batı tarafında Limenas’a 10 km mesafede bulunan Pachis Beach Bara doğru hareket ediyoruz. Yol boyunca denizin maviliği ve doğanın yeşil örtüsü mis gibi deniz kokusu ruhunuza adeta terapi etkisi yapıyor.

Pachis Beach

Taşöz Adasına has ince kumlarla kaplı uzun plajı olan tesis adanın talep gören beachlerinden. Türk müdavimlerinin çokluğundan plajda sıkça Türk Müzikleri çalıyor. Tesisin işletmeciliğini Stelios Topo yapıyor. Tropikal taşlar ve dekor kullanarak yaptırdığı duş alma yerlerini ve açık mutfaklarını gezdirdi, meşhur frappe ve dondurma ikram etti.  Plajda çalan etno müzikleri çok beğendiğimi söyleyince memnun oldu. Stelios ile flaş belleğimde bulunan Karadeniz gezimde yüklediğim Karadeniz müzikleri ile deep house türü etno müziklerini takas ettik. Hala aracımda keyif alarak bu parçaları dinliyorum. 

Stelios Topo, Murat Adalı

Akşama doğru plajdan ayrılarak ana kara geçmek için Limenas’a doğru hareket ettik. Limenas’ta koleksiyonum için Taşöz magnetleri aldıktan sonra feribota bindik. Sürekli adaya tur getiren rehberimiz Murat Adalı’nın arkadaşı olan feribot kaptanının kumanda odasına giderek feribotun limandan ayrılışını seyrettik.  Benim için farklı bir deneyimdi o anları video çekerek kayıt altına aldım. İstanbul’da Boğaziçi vapurlarıyla özdeşleşen pazarlamacılar vardır ya, Taşöz feribotlarında da yolculuk boyunca canlı müzik icra eden müzisyenler var.  Gemi limana yanaşırken yolcular arasında gezerek bahşiş topluyorlar.

Nea Kalvari’de Kurabiye Çay Molası

Akşam karanlığa kalmadan Keramoti Limanına yanaşarak ana karaya teker değdiriyoruz.  Kavalayı terk etmeden önce Aksaray’ın Güzelyurt (Gelveri)  ilçesinden göç etmiş Kavala, İskeçe, Gümülcine karayolu üzerinde bulunan Nea Karvali (Yeni Gelveri) Beldesinde bulunan Anastasia Hanımın işlettiği dinlenme tesislerinde mola veriyoruz. Anastasia atalarından öğrendiği kadar Türkçe biliyor. Tesiste tu Türkler için nimet olan ince belli bardakta çay var. Yöreye ait özellikle zeytin yağ ve Anastasianın ürettiği nefis

Kourabiedes Ioakimidis markalı Kavala Kurabiyeleri aldıktan sonra Arnavutluk’tan İstanbul’a kadar uzanan antik Roma ana yollarından Via Egnatia  E90 Karayolunu  takip ederek 180 km sürecek İpsala Sınır Kapısına doğru ilerliyoruz.

Bir Başkadır Benim Memleketim

Gece yarısına doğru vardığımız Yunan Gümrüğünde çıkış işlemlerimiz yapılırken free shop mağazasında fiyatı uygun olana özellikle tekel ürünleri ve parfümler tura katılanlar tarafından rağbet görüyor. Alışveriş molasının ardından Türk Yunan sınırını oluşturan Meriç köprüsünden geçip Türk topraklarına Ayten Alpman’la özdeşleşmiş ‘Bir Başkadır Benim Memleketim’ şarkısı eşliğinde alkışlar arasında ayak basıyoruz. Yüreğinde bir nebze vatan sevgisi olan birisinin o anlarda duygu yoğunluğu yaşamaması mümkün değil. Sanırım böyle bir vatan sevgi gösterisi bizim milletimize has davranış.

Cennet Vatanımızdayız

İpsala sınır kapısındaki giriş işlemlerimizin sona ermesinden sonra Keşan üzerinden sabah kahvaltısı için mola vereceğimiz Malkara Süt Üreticileri Birliğinin Çavuşköy Mevkiinde bulunan tesislerine doğru hareket ediyoruz.  Kahvaltımızı yaptıktan sonra Tekirdağ üzerinden İstanbul’a hareket ettik. Turun Anadolu Yakasındaki buluşma yeri olan Kadıköy Metrobüs Duraklarında inerek 1 gece 2 gün süren Selanik Halkidiki ve Taşöz turu sonlanmış oldu.

Yeni rota ve gezilerde tekrar bir araya gelmek için sağlıcakla kalın HERAN HABER Dostları

 Haber/Fotoğraf - Mükremin Özkaya

 

 

 

 

 

 

 

 

15 May 2021 - 07:39 - Turizm

Muhabir  Mükremin Özkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Heran Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 392 45 85
Reklam bilgi