Bir Metro Filmi Düzelt Me Yazısı?

İki gün önce Tuzla’nın ADI YOK BİR METRO FİLMİ Sürmanşetiyle HERAN HABER Sitemizde haberimizi yayınlamıştık. Haberin uzun olması nedeniyle tamamını okuyamayan ya da sadece görmek istediğini görmek isteyen iki kişi yanlı haber olarak zamanında onların tabiriyle AKP’lilere de bunları yazsaydınız da görseydik tarafsızlığınızı diye yorum yaptı.  Çoğunluk Tuzlalılar için önem arz eden bir konuyu gündeme getirmemizden dolayı bizzat arayıp ya da özelden mesaj atarak teşekkür etti.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Haberde ismi geçen İBB’de görev alan Tuzla kökenli yöneticilerden İBB Mahalli İdareler Koordinatörü Bülent Akköse tepki verdi. Yazdıklarını ve cevabımızı yazmadan önce bir konuya açıklık getirmek isteriz.

Tarih Tekerrür Etti Bugün de Yazdık

Daha önce geçmiş yönetim hakkında yazsaydınız diyen ve o zamanlarlar da Tuzlada yaşamayanları bilgilendirmek için geçmiş dönemdeki yayınlarımızı hatırlatmak istiyorum. 2009 Yılında İBB ‘nin metro yatırımlarında Tuzlayı kapsam dışında bırakması nedeniyle ‘Hani İstanbul Tuzla’dan Başlıyordu’ manşetini attığımızda bir hayli ses getirmişti.

İlk hizmet dönemi olan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi yayınlarımız gerçekleri yansıtmadığını söyleyerek itiraz etmişti. Tuzladan daha önemli olan Marmaray’ın geçeceği için metronun işlevini sağlayacağını her platformda belirtiyordu. Sonrasında kendilerine cevaben Marmaray la, Tuzla Metrosunun farkındalıklarını anlatan ‘Bu İkisi Aynı Projemi ?’ diye Yine Sürmanşetten haber çıkmıştık. Bu yayınlarımızda o günün muhalefet Partileri özellikle CHP mensupları memnuniyetlerini dile getirip gazetecilik görevimizden dolayı tebrik ediyorlardı. İktidar parti mensupları ise malumunuz bizi muhalefetin uşaklığı, sözcülüğü ile itham ediyorlardı. Hâlbuki yayınlarımız Pendik'e kadar gelecek Metronun Tuzlaya uzatılmasını istemekten başka bir şey değildi.

Metro Tuzlaya Uzatılacak

Sonrasında oluşan kamuoyu ve haklı talepler karşısında duyarsız kalmayan Başkan Dr. Şadi Yazıcı’nın gayretleriyle Tuzla Belediye Meclis Üyelerinin istek ve takipleriyle yanlış tutumdan dönülerek merhum İBB Başkanı Kadir Topbaşın talimatlarıyla Kadıköy Metrosunun Tuzla uzatılacağı müjdesi verilmişti. Bizde yayınlarımızda başta Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazı olmak üzere tüm belediye meclis üyeleri dâhil emeği geçen herkese teşekkür etmiştik.

Düzelme İstedi

Haberin başında İBB Mahalli İdareler Koordinatörü Akköse’nin düzeltme yazısından bahsetmiştik. Akköse gönderdiği yazısında Tuzla Metrosunun yarım kalan iş olmadığını aksine hiç başlanmadığını, Tuzlaya Metronun 2029 yılında değil 2025 yılında geleceğini Başkan İmamoğlu bunu 2 ay önce çıktığı canlı yayında açıklamıştır bu bilgiye internette kolayca ulaşılabileceğini bilgilerimize sundu.

İBB Sitesinde Tuzla Metrosu Bitim Tarihi 2023 Yazıyor.

Akköse verdiği cevapla ‘ Kaş yapayım derken Göz çıkarmak’ deyimine atıfta bulundu. Uzun bir haberin tamamını okumamış ya da sadece almak istediğini almış. Daha iyi anlaması için özetle tekrar yazıyoruz.

Geçmiş dönemde ağırdan alınan Tuzlaya Metro getirilmesi projesinin İmamoğlu göreve geldikten sonra hızlandırılarak gerçekleştireceklerini seçim öncesi ve sonrası söylemişti. Sözlerini de İBB’nin sitesinde koyulan Tuzla Metrosunun bitiş tarihiyle destekliyordu. Bunu güncel İBB sitesinde görebilirsiniz. İBB resmi sitesine girerek hizmetler bölümünü tıkladıktan sonra Ulaşım alanını tıklayın karşınıza gelen İstanbul’un Metrosu seçeneğine bastığınızda karşınıza çıkan sayfada yukarıda bulunan Raylı Sistemlere bastığınızda  ’İnşaatı Devam Eden Bölümüne’ basın Tavşantepe Tuzla Metrosunun 7.9  km olan Tuzla Bölümünün 2023 yılında biteceğini yolculuğun 12 dk olacağını yazdığını göreceksiniz.

Akköse’nin gönderdiği yazıda siteden ulaşabilirsiniz dediği tabloda 2025 yılında bitirileceğini yazmış, sitede göremesem de kabul ederek haberde düzeltmesini yaparak Tuzla Metrosunun bitiş yılını 2025 yılı olarak güncelledik.

Tuzla Metrosunun açılışı sitede yazılan 2023 yılından 2025 yılına alınmış yani hizmet döneminizin bitiş tarihi olana 2024 yılından sonraya kalmış. Peki o zaman verilen söz tutulmuş oluyor mu? 2020 yılında Tavşantepe Tuzla Metrosunu tekrar başlatma töreninde 2. Hizmet dönemimizde açılacaktır diye beyan var mıdır? Tuzlayla hiç alakası olmayan Pendik Merkez, Kaynarca, Pendik Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi İstasyonlarının hizmete alınması vardır.

Neden Tuzla Metrosu Hep Sonlara Bırakılıyor?

2020 şubat ayında Tavşantepe Tuzla Metrosuna başlama töreninden sonra hizmet döneminizin bitimine 4 yıl süre varken birçok İstanbul’daki durmuş metro hatları bitirilecek listesindeyken neden Tuzla Metrosu hizmet döneminizin sonu olan 2024 yılına kadar bitirilemiyor?

Biz açıklayalım: Geçmiş dönemde de bu soruları muhataplarına sorduğumuzda,  Metro yatırımlarının çok pahalı olduğunu yatırım planlamalarında öncelik olarak amortismanını daha kısa zamanda sağlayacak, nüfusu yoğun olan ilçeler ve hatlar tercih edildiği için Tuzla Metrosunun yatırım önceliğinde sonralara bırakıldığı cevaplarını alıyorduk.

Bizde diyoruz ki sizin dönemimizde de konu duygusal olmasın Tuzlalılar bu imkandan mahrum kalmasın artık daha zamla zaman kaybı olmadan ötelenmesin.

HIZRAY Kimin Umurunda Olacak?

Akköse yazdığı cevabı yazında Tuzla Metrosundan bahsetmiş. Lakin haberde İstanbul ulaşımına büyük kolaylık sağlayacak İstanbul’un Marmaray’a göre kuzey aksından bir baştanbaşa ekspres olarak geçecek İBB’nin Beylikdüzünden başlayıp Pendik Sabiha Gökçen Havaalanında bitecek HIZRAY Projesinden bahsetmemiş. Peki neden Tuzla bu Projeden Tuzla mahrum bırakılıyor?

HIZRAY Aydınlı Üzerinden Tuzlaya Gelmeli

Başkan İmamoğlu'na Tuzla kökenli danışmanları Pendik Sabiha Gökçende sonlanacak ‘HIZRAY’ın Tuzla’nın en kalabalık yerleşik, İstanbul’un organize sanayiler nedeniyle en yoğun değişken nüfusuna sahip mahallelerinden olan Aydınlı üzerinden Marmaray ve Kadıköy Tuzla Metrosunun da entegre olduğu Tuzla İçmeler İstasyonuna bağlantı sağlanmasının bölge halkına, HIZRAY projesine katacağı artıları anlatacak olurlarsa Başkan İmamoğlu HIZRAY’ın Tuzlaya uzatılması talebini olumlu karşılayacaktır. Tabi bunu isteyecek iş bitirici siyasetçiler olması lazım. Aynı Pendik Tuzla Metrosunun E-5 güzergâhından paralel Tuzla’ya giderken Pendikli Yerel Yöneticiler ve siyasetçileri, STKları, muhtarları birlikte hareket ederek hattın E-5 paralelinde değil de Pendik’in üst mahalleleri olan Çamçeşme, Kavakpınar, Esenyalı dan geçerek hatta Esenyalı ya 2 durak koydurtmayı başarmışlardı. Sonrasındaki gelen tepkilerle Esenyalı 2 durağının ismi Aydıntepe olarak değişmişti. Halada İBB nin sitesinde bu adla anılan durağı görebilirsiniz.

İBB Başkan Danışmanlarından Bülent Akköse, Hasan Uzunyayla, yakın zaman önce İSTON Yönetim Kurulu Üyeliği yasal hizmet dönemi sona eren Salim Gürsoy ve İBB Meclisinde bulunan Tuzlalı Meclis Üyelerinden vakit geçirmeden HIZRAY’ın Tuzlaya uzatılması için gerekli girişimlere başlamalarını bekliyoruz.

Tuzla Metrosu ve HIZRAY Projeleri Tuzla ve Tuzlalılar için siyaset üstüdür. Her geçen gün nüfusu artan büyüyen bir Tuzla için elzem projelerdir. Eğer Tuzla metrosu öncelikli projeler arasına alınsaydı şimdiye kadar hizmete başlamış olurdu. Bu konuda geçmiş yönetimleri eleştirenler, Tuzla’ya Metronun gelmesini geciktirmemelidirler. Tuzla ve Tuzlalılara verilen sözler ki bunları kamuoyu biliyor. Bu haberimizde sadece Metrodan bahsettik, Başkan İmamoğlu hizmet döneminin bitim tarihi olan 2024 yılında kadar yerine getirilmelidir.

İBB Danışmanı Bülent Akköse’den bu haberimize de doğruları yansıtmadığımıza dair düzeltme yazısını bekliyoruz.

12 May 2021 - 21:23 - Yerel

Muhabir  Mükremin Özkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Heran Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 392 45 85
Reklam bilgi