Tuzla’nın Adı Yok Bir Metro Filmi !

2009 yılı yerel seçimlerinden sonra AK Partili Tuzla Belediye'si Billboardları boy boy ‘İstanbul Tuzla’dan Başlar’ sloganıyla donatmıştı. Dönemin İBB Başkanı merhum Mimar Kadir Topbaş’ın metro yatırım planlarında Tuzla’nın yer almaması Tuzlada yoğun eleştirilerine sebep oldu. Özellikle dönemin Tuzla CHP Belediye Meclis Üyeleri meclis bileşimlerinde sık sık konuyu gündeme getirmeleri sert tartışmalara sebep oluyordu.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Hani İstanbul Tuzla’dan Başlıyordu?

O günlerde yayınladığımız Mavi Tuzla Gazetesi’nde Tuzla’ya yapılan önemli yatırım olacak Tuzla Metrosu haberlerini yerelde iktidar olan Ak Partili Tuzla Belediyesinin ‘İstanbul Tuzladan Başlar’ sloganına atıfta bulunarak ‘Hani İstanbul Tuzladan başlıyor du?’ Manşetlerini atarak yerel Kadıköy Kartal Metrosunun Tuzla kadar uzatılmasını gündemde tutmaya çalışıyorduk.

Mavi Tuzla Gazetesi olarak İBB Başkanı Kadir Topbaş beyle bir araya gelip gazetelerimizde çıkan haberleri ileterek Tuzla kamuoyunun ulaşım yatırımlarında İBB 'nin Tuzlayı önemsememesi rahatsızlıklarını bizde dile getirmiştik.

Tuzla’ya Metro Müjdesi Tuzla Metrosu konusunda zaman zaman fikir ayrılıkları yaşadığımız Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın gayretleri, kamuoyunun ve yerel basının ısrarlı taleplerine kayıtsız kalmayan Başkan Topbaş Kadıköy Pendik Metrosunun Tuzla’ya kadar uzatılması talimatı vererek çalışmalara başlandığında tarihler 2014 yılını gösteriyordu. Başkan Topbaşın görevden ayrılmasıyla yerine gelen Mevlut Uysal Başkan aralarında Pendik Tuzla Metrosunun da bulunduğu projeleri iptal ederek durdurması kamuoyunda adeta soğuk duş etkisi yaptı.

Tuzla’lılar Metrodan Mahrum Ediliyor

2019 Yerel Seçimleri öncesi Başta CHP Tuzla belediye başkan aday adayları, başkan ve meclis üyesi adaylarının her platformda sert dille seçmenlere şikâyet edip Tuzlalıları sahipsiz bırakıldığını, metro yatırımlarında üvey evlat muamelesi gördüğü propagandasını yaygın bir şekilde yaptılar. CHP Tuzla Belediye Başkan Aday Adayı Bülent Akköse, Tuzla Belediye Başkan Adayı Salim Gürsoy, İBB CHP Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu seçim kampanyalarında seçildikleri takdirde metro konusunda Tuzlalılara reva görülenlerin kabul edilemez olduğunu, iktidara geldiklerinde metro konusunda Tuzla’ya yapılan negatif ayrımcılığa son vereceklerini sık sık dile getirdi.

Tuzla Metrosu Yapımına  2020 Yılında Yeniden Başlandı

CHP, Tuzla da yerel seçimi kaybetse de İmamoğlu’yla İBB’yi aldı. İmamoğlu seçmelere teşekkür ziyaretlerinde, verdiğimiz sözleri vakit kaybetmeden bir bir yerine getireceğiz, ‘Her şey Çok Güzel Olacak’ diyerek, 3 Şubat 2020 tarihinde Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı” için Pendik’teki merkez şantiyede projeye kaldığı yerden devam töreninde yaptığı konuşmada göreve geldiklerinde seçim sürecinde söz verdikleri gibi ulaşıma ve raylı sistem yatırımlarına öncelik verdiklerini belirten Ekrem İmamoğlu, Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı’nın İstanbul’un doğusundaki en önemli raylı sistemlerden biri olduğunu söyledi. Nisan 2017’de yapımına başlanan; ancak hakediş ödemelerinin yapılamaması nedeniyle Ekim 2018’de duran “Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı”nın inşaatını yeniden başlattıklarını söyledi. 

Tuzla Metrosu 2025 Öncesi Yok !

2020 yılında 2 yıldan beri duran inşaatına yeniden başlanan Tuzla Metrosu için Başkan İmamoğlu 7 Şubat 2021 tarihinde Haliç Kongre Merkezi'nde yaptığı Raylı Sistemlerde Büyük Hamle Toplantısında yaptığı açıklamada; " 3.9 kilometrelik Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro hattımızın Pendik Merkez-Kaynarca-Hastane arası ile birlikte toplam 24 kilometrelik 4 hattımızı 2023 yılında hizmetine açacağız İstanbullulara" dedi.

Tuzlaya kadar olan kısmının ne zaman hizmete alınacağından bahsetmemesi merak konusu oldu. İmaoğlu 2024 yılınsa yapılacak yerel seçimler sonucunda tekrar göreve geldiklerindeki 5 yıllık hizmet dönemi içinde hizmete alınacak raylı sistemler arasında olana Tavşantepe -Tuzla metro hattının  2025 yılında açılması planlanan hatlara alındığı öğrenilmesi uzun zamandır metro özlemiyle beklenti içerisinde olan Tuzla’da büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim öncesi ve sonrasında yaptığı konuşmalarda bir an önce hizmete alınacağını söylediği metronun Tuzlaya gelmesinin en iyimser tahminle 2025-2026 yılları arasında .olması yarım kalan metro hatlarında Tuzla Metrosunun öncelik sırasında nerede olduğunu gösteriyor. 2 etaplı olan metronun 2023 bitirilecek Pendik Merkez ,Kaynarca Hastane kısmının adı geçerken Tuzlayla ne alakası olduğu merak konusu. İlk planlandığında Tuzla Metrosuyla aynı ihaleye kapsamında olması dışında bir birinden bağımsız iki farklı güzergahları olan yakın zamanda hizmete girecek olan Sabiha Gökşen Kaynarca metrosunun devamı olarak uzatılan kısmının Tuzla Metrosuyla beraber anılması ne kadar doğru?

Kamu Ciddiyetiyle Bağdaşıyor mu ? Başkan İmamoğlu’nun Raylı Sistemlerde Büyük Hamle toplantısında sık sık geçmiş yönetimdeki yanlış tutarsız uygulamaları eleştirirken söylediği ‘Kamu yönetimine uymayan ciddiyetsiz işler yapıldı’ sözleri göreve geldiği günden beri Tuzla Metrosu bitiş tarihinin beyanlarındaki tutarsızlık, sürekli ertelenmesi nedeniyle kendi yönetimleri için de geçerli değil midir? Bu konudaki tutumları ne kadar kamu yönetimi ciddiyetiyle bağdaşmaktadır.

Tuzlalı İBB Yöneticileri LAL Oldu !

Bu konuda dikkat çeken, düşündürücü olan bugün İBB de görev alan Tuzla kökenli siyasetçilerden İBB Başkan Danışmanı Hasan Uzunyayla, İBB Mahalli İdareler Koordinatörü Bülent Akköse, İBB İştiraki İSTON da Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış CHP Tuzla Belediye Başkan Adayı Salim Gürsoy’un iktidara gelmeden önce yapmış oldukları siyasi çalışma ve propagandalarında Tuzla Belediyesi ve İBB’yi Tuzlaya metro getirmemesi konusunda sürekli eleştiriyorlardı. Belediye meclis toplantılarında Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya cevaplaması için önergeler veriyorlar, yerel ve ulusal basına şikâyet ediyorlardı. Tuzla Metrosunun sıkı takipçileri olan o günün muhalefet siyasetçilerinin bu günün kendi iktidarlarında Tuzla Metrosu ilgili adeta dilleri lal oldu.

Salim Gürsoy - Hasan Uzunyayla

Bülent Akköse

Büyük Hayal Kırıklığı !

Tuzla Kamuoyu iktidara geldikten sonra görev aldıkları İBB de Tuzla Metrosunun bir an önce hizmete alınmasını sağlamalarını beklerken, kendilerinden bu güne kadar ses bile çıkmaması büyük hayal kırıklığı yaşattı. Hâlbuki siyasiler, makamlara geldiklerinde sözlerini yerine getirmeliler, icraatları ile siyaseti kamunun yararına yaptıklarını göstermelidirler. Sırf iktidara gelmek için sözünü tutamayacakları kelamları etmemelidirler. Gün gelir seçmeler söyledikleri kelimeleri oylarıyla kendilerine yedirmesini iyi bilirler. Bunun böyle olduğuna hepimiz birçok kez şahit olduk.

Tuzla HIZRAY 'da Neden Yok?

Başkan İmamoğlu’nun Haliç Kongre Merkezinde Raylı Sistemlerde Büyük Hamle toplantısında büyük projeleri olarak açıkladığı İstanbul’u Baştanbaşa aşacak İstanbullulara büyük ulaşım konforu sağlayacak ‘HIZRAY Projesi’ nin Anadolu Yakasında Pendik’te son bulmasıyla Tuzla’nın kapsam dışı bırakılmasına yıllardır Tuzlaya ulaşımda üvey evlat muamelesi yapılıyor diyenlerin ne cevap vereceği merak ediliyor. Yaklaşık 1 saatte Beylikdüzünden başlayıp 17 ilçe sınırlarından geçerek Pendik’te sona erecek HIZRAY Projesinden Tuzlalıların mahrum edilmesi hangi vicdanlara sığar?

Tuzla’ya ve Tuzlalılara Büyük Haksızlık

Tuzla’ya Yıllar önce mevcut yerel yönetimlere hitaben attığımız maişetlerde ‘Hani İstanbul Tuzla’dan Başlıyordu’ sorusunu bugün iktidarı devir alanlara da soruyoruz. İBB Tuzla Metrosunun Pendik kısmını en kısa zamanda hizmete alınıyor, İstanbul için çok önemli olana HIZRAY Projesi Pendik’ten başlıyor ya da sona eriyor. Bunun adı konjonktürde, ulaşımda Tuzlalılara yapılan negatif ayrımcılıktır, haksızlıktır, ulaşımda uygulanan adaletsizliktir. Raylı sistemlerde Tuzlaya reva görülen bu uygulama ne kamu vicdanına sığar nede kamu ciddiyetiyle bağdaşır?

Tuzla Metrosu' nun Galası En Erken 4 yıl Sonra

Haberimizin başlığında belirtiğimiz gibi ulaşımda ‘Tuzla’nın Adı Yok’. Tuzla Metrosunun Hikâyesini anlatan bir filim çekilseydi Drama dalındaki ödülü kimselere kaptırmazdı. Anlaşılan Tuzla Metrosu Filminin Galasını Tuzlalılar görmesi için 2025 yılının sonunu bekleyecek. Bize de Tuzla Metrosu için ‘HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLUYOR’ Ekrem Abi! 'TUZLA’ nın ADI YOK' demek düşer. İyi Seyirler...

HERAN HABER - ÖZEL HABER

10 May 2021 - 19:43 - Yerel

Muhabir  Mükremin Özkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Heran Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 392 45 85
Reklam bilgi