Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

Değerli dostlar hayatın koşuşturmacasın da ömür tüketip gidiyoruz.  Bitmeyen işler, meşguliyetler, derken atalarımızdan bizlere miras kalan değerlerimizi bir bir tüketiyoruz. Ne acıdır ki  bizden birkaç kuşak sonrasına bırakacak güzel değerlerimizden onlara bir şey kalmayacak. Güzel hasletlerimizden gün geçtikçe saydığım sebeplerden dolayı uzaklaşıp duruyoruz.

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim
Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim
+20
Haber albümü için resme tıklayın

Allah rahmet eylesin akrabamız olan İznikli bir İslam amcamız vardı. O zaman küçüktüm ama dün gibi hatırlıyorum. Bir gün kapımız çalındı. Sakallı, nur yüzlü bir amca, ben sizin şuradan akrabanızım sizi şunun vasıtasıyla buldum, Sıla-i Rahim için geldim, akrabalarımı bulup tanışıyorum,  beni misafir eder misiniz? Diye sormuştu.

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

O zamanlar ailece Adapazarı’nda yaşıyorduk. Ahmet amcayı misafir ettik birkaç gün bizde kaldı. Kaldığı sürece güzel faydalı bilgiler paylaştı. Seneye ömrümüz vefa ederse yine geleceğim dedi ve vefat edene kadar bu ziyaretlerini sürdürdü. Onun sayesinde çeşitli şehirlerde yaşayan akrabalarımızdan haberdar olmuştuk. İslam amcadan gördüğüm bu güzel ameli hakkını tam veremesem de zaman zaman yapmaya gayret ediyorum. İşler, güçler derken Sakarya’da bulunan yakın akrabalarımı ziyaret etmeyi uzun zamandır ihmal etmenin ezikliğini yaşıyordum.

Tuzlaspor’un Sakaryaspor'la 2.lig karşılaşmasını izlemek vesilesiyle de olsa soluğu yeni Sakarya Atatürk Stadyumunda aldım. Sakaryaspor'un 2-1 kazandığı maçın ardından Sakarya’da kalıp yakın akrabalarımı ziyaret etmeyi planlamıştım.

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

İlk olarak maçı basın tribününden beraber seyrettiğimiz amcazadem Zeynel Özkaya’yla birlikte akrabamız Arifiye ilçesinde Aygün, Sevdiye Hacıoğlularının ailece işlettiği Koçari Balık Lokantasına gittik. Oğulları Çağatay, kızları Çiğdem ile birlikte  bizleri en iyi şekilde ağırladılar.

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

Yemekten sonra Serdivan ilçesinde ikamet eden baba tarafından yakın akrabam Erzan Zorlu ve eşi Filiz’in misafiri oldum. Gece boyunca uzun uzun sohbet ettik.  Ertesi gün Ercan’la kahvaltıdan sonra Adapazarı’nın ünlü trafiğe kapalı alışveriş caddesi olan Çark Caddesinden başlayarak, tarihi Uzun Çarşıyı, Gümrük Önünü, Unkapanı’nı, Osmanlı yadigârları Orhangazi ve Ağa Camilerini, Karaağaçdibi semtinde bulunan ikimizinde doğup büyüdüğü sokağı, evleri ve mezun olduğumuz Büyükgazi İlkokulunu gezdik,hatıra  fotoğrafları çektirdik. 15 yaşına kadar çocukluğumu, ergenliğe adım attığım ilk yıllarımı geçirdiğim sokaklarda, caddelerde yürümek, hatıraları tekrar canlandırmak tarifi zor duygular yaşamama vesile oldu.

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim
Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

Zorlu ailesinden sonra Ercan’ın ablası olan Karaağaçdibi semtinde oturan Nurhan Çınar ve Nurettin Çınar eniştemizin misafiri oldum. Nurhan ablam benim dedemin ve onun babasının mesleği olan nefis su böreği yapar. Her Adapazarı’na gittiğimde Nurhan ablamın bir birinden nefis yemeklerini tatmadan yapamazsınız. 

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

Nurhan ablayla onlara çok yakın oturan baba tarafından akrabamız çocukluğumuzda bizlere emeği geçen Ayşe Tıkız halamızı ziyaret edip elini öptük, duasını aldık. Ayşe haladan sonra Nurhan abla ve Nurettin enişteyle Yağcılar semtinde oturan baba tarafından yakın akrabamız Reyhan Terzi ve Mustafa Terzi eniştemize gittik. Terzi ailesini ziyaretten sonra benim için gece yeni başlamıştı.

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

Reyhan ablalardan ayrıldıktan sonra bu sefer davet üzerine anne tarafından yakın akrabam Ali Dilmen semtinde oturan yeğenim Hacer Ayhan, eşi Bahadır Ayhan ve oğulları Enes Malik’in ziyaretine gittim. Ailece güzel sohbetleri ve ikramlarıyla beni en iyi şekilde konuk ettiler. Birlikte keyif aldığım birkaç saatin ardından geceyi Nurhan ablada geçirdim.

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

Ertesi güne Nurhan ablanın hazırladığı nefis kahvaltıyla başladım. Kahvaltı sonrasında  sonra kısa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle Çınar ailesi ile vedalaştım.

Atalarımızın 92 Harbi yani 1878 Osmanlı Rus savaşından  sonra Bulgaristan’ın eski başkenti Veliko Tırnova’dan gelerek yerleştikleri Söğütlü Soğucak köyüne gitmek üzere yola çıktım. Yol  üzerinde bulunan Emirdağ mevkiinde meftun bulunan İstanbul’un manevi fatihlerinden Eyüp Sultan lakaplı sahabilerden Peygamberimizin mihmandarı Hz. Eyüp El Ensari’nin amcası Osman İbn-i El Zeyd’in türbesini ziyaret edip dua ettim, bilmeyenler için tanıtım videosu çektim.

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

Emirdağ mevkiinden eski yol üzerinden Söğütlüğe oradan da Soğucak Köyüne vardım. Köyün girişinde ikamet eden babamın amcası Bahattin ve yengemiz Zekiye Özkaya’yı ziyaret edip, ellerini öptüm. Hayır dualarını aldım. Çocukluğumda sık sık fındık toplamak için gittiğimiz atalarımın köyü Soğucak’ ta birkaç fotoğraf ve video çekiminden sonra köyden ayrılarak.

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

Adapazarı Erenler sanayisinde bulunan VOS-MER bakım onarım servisini işleten baba tarafından yakın akrabam Recai Tıkız ve oğlu Serhat Tıkız’ın dükkânına gittim. Hep beraber Adapazarı’nın meşhur Islama Köftesini yemeğe gittik. Bu lezzeti tadmayanlar bir an önce tadmalılar. Yemek sonrası Recai abimle Şeker mahallesindeki evlerinde kalan annesi Sevdiye ve eşi Rukiye yengelerimi ziyarete gittik. Ziyaret sonrasında tekrar sanayideki dükkâna dönerek Recai abim ve oğlu Serhatla vedalaşarak yakın akraba ziyaretimi gerçekleştirerek .Sıla-i Rahimi sonlandırmış oldum.

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

Tuzla'ya dönmeden önce Sakarya'da son olarak  Sakarya’nın tarihi sembollerinden 1500 yıldır dimdik ayakta kalan Bizans İmparatoru Justinianus’un yaptırdığı İzmit eski yolu üzerinde bulunan tarihi Beşköprü’ye uğrayarak çekimler yaptım. Çekim sonrası Adapazarı’na veda ederek Tuzla’ya doğru yola çıktım.

Sakarya Seyahat Güncesi ve Sıla-i Rahim

Böylece 2 gece 3 günü kapsayan Sakarya’daki Sıla-İ Rahim gezim sona ermiş oldu.

Sakarya gezim vasıtasıyla Sıla-i Rahim’den bahsetmişken bilgi edilenim. Sıla-i Rahim nedir? Neden bu kadar önemli ve kazandırdıkları hakkında araştırma notlarımı sizlerle paylaşıyorum.

SILA-İ RAHİM Akraba ve yakınları ziyaret etme, hallerini ve hatırlarını sorma, gönüllerini alma anlamında bir İslam ahlâkı terimidir.

Gerek ayetlerde, gerek hadislerde, bunun, namaz, zekât gibi farz ibadetlerden hemen sonra zikredilmesi, İslam’daki önemini göstermektedir

Sıla-i rahim; mükâfatı en hızlı verilen ameldir

 “Sevabını hemen vermesi için Allah’ın yapılmasını istediği, iyilik ise yakınlarla olan ilişkiyi sürdürmektir. Yakınlarıyla ilişkiyi sürdürenler günahkârda olsalar, servetleri çoğalır ve nüfusları artar.” (İbn Mâce, Tirmizî, Hâkim)

"Allah'tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının" (en-Nisâ, 4/I);

Sıla-i rahim Allah (cc) katında en sevimli ameldir

 “Şübhesiz gizli verilen sadaka Allah’ın gazabını dindirir. Akrabalarla iyi ilişkiler ömrü uzatır. İyiliklerin yapılması kötü ölümden korur. “La ilahe illallah” sözü kendisini söyleyen kimseden doksan dokuz bela çeşidini def eder. Ki, bunların en hafifi kaygı ve üzüntüdür.” (İbn-i Asakir)

"Büyüklerinizden akrabalarınızı ve akraba ziyaretini öğrenin! Çünkü akraba ziyareti, ailede muhabbeti artırır, malı çoğaltır ve ömrü uzatır." (Tirmizî)

“Ebu Hureyre (ra) Resul-i Ekrem’in (asm) şöyle dediğini rivayet etti:

“Üç şey kimde bulunursa, Allah (ahiret gününde) onun hesabını kolaylaştırır ve rahmetiyle onu cennete koyar.” Bunu işitenler:

“Anamız babamız sana feda olsun, onlar nedir ya Resulullah?” diye sorunca Hz. Peygamber (asm):

“Size yardımını esirgeyene yardım etmeniz, sizinle ilişkisini kesen kimseyle ilişki kurmanız ve sizi zulmedeni bağışlamanızdır. İşte bunları yaparsanız Allah sizi cennete koyar” buyurdu.” (Bezzar, Taberani, Hakim)

HERAN HABER -ÖZEL

08 Şub 2020 - 21:22 - Yaşam

Mahreç  Mükremin Özkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.