PENFOLK İskandinavya Turu Unutmazlar Arasına Girdi

2011 Yılında Pendik’te kurulan Pendik Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin organizasyonunda yapılan Orta Avrupa ve İskandinavya turu katılımcılarını adeta masal dünyasına götürdü. Portekiz’de yapılacak Uluslararası FOKLFARO festivaline katılmak için Pendik’ten hareket eden dernek mensupları ilk etapta otobüsle 3300 km mesafe katlederek İsveç’e gitti.

+26
Haber albümü için resme tıklayın

İskandinav ’ya Kültür gezisini gazetemiz adına takip eden Genel Yayın Yönetmenimiz Mükremin Özkaya’ya açıklama yapan PENFOLK Yön.Krl. Bşk. Mehmet Tuksal; Kulübümüzü kurduğumuz ilk günden bu güne değerli katılımcılarımız ve üyelerimizle birlikte güzel organizasyonlara imza attık. Yurtdışı ve yurt içinde birçok festivalde derneğimizi, ülkemizi başarıyla temsil ederek birçok derece ve birincilik aldık. Üyelerimiz ve oyuncularımızın dayanışması, moral ve motivasyonu için zaman zaman bu tür kültür gezileri ve organizasyonlar düzenliyoruz. Ekip arkadaşlarımla her bir organizasyonumuzu bir öncekinden daha iyi yapma gayreti içeresindeyiz. Bu gezimizde HERAN HABER olarak bize eşlik etmenizden dolayı mutluluk duyduk. Dedi.

PENFOLK Başkanı Mehmet Tuksal’ın koordinatörlüğünde 03-13 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen gezi 7 ülke ve aralarında başkentlerin ağırlıklı olduğu 11 kenti kapsadı.

İlk mola Bulgaristan Pazarcık’ta verildi

PENFOLK Genel Merkezinin bulunduğu Pendik’ten akşam 21.30’da yola çıkan kafile sabahın ilk ışıklarında Pendik’ten 500 km mesafedeki Bulgaristan’ın Pazarcık ilinde bulunan bir Türk Restoranında kahvaltı molası verdi. Bulgarların meşhur Kaşkaval peyniri eşliğinde yenilen kahvaltıdan sonra Bulgaristan, Sırbistan sınır kapısı olan Granida’ya doğru yola çıkıldı.

Yoğunluk nedeniyle uzun bekleyişlerden sonra Bulgar ve Sırp sınırları geçildikten sonra planlanandan daha geç olarak Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a varıldı.

 

Fatih Sultan Mehmet’in Uğruna Gazi Olduğu BELGRAD

Akşam üzeri Belgrad’a ulaşan kafile Sırplarında (Kalemegdan) dedikleri tarihi kale parkına gidilerek Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği büyüleyici manzarada güneş batımının ihtişamı seyredildi. Kalede bulunan Türk eserlerinde paşa konağı, türbesi, saat kulesi gibi eserlerin önünde fotoğraf çekildikten sonra, Belgrad’ın İstiklal Caddesi olan Knez Mihailova Caddesi gezildi ve akşam yemeği çeşitli mekânlarda yenildi. Gece yarısı Belgrad ’tan Macaristan sınırına hareket eden kafile sabahın ilk ışıklarıyla Macaristan’ın büyüleyici başkenti Budapeşte’ye vardı.

 

Tuna’nın akman dediği şehir BUDA ve PEŞTE

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1541 yılında fetih edilen 150 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalan Budin’de önce Tuna Nehrini gerdanlık gibi süsleyen şehrin sembollerinden Zincir Köprüsü yürüyerek geçilip Buda Kalesine gidildi. Kaleden Peşte şehri ve Tuna’nın muhteşem manzarasını anlatmaya kelimeler yetmiyor.

Buda kalesinin hemen yanında bulunan  Mathias Kilisesi ve Balıkçı Tabyaları gezildikten sonra tekrar Zincir Köprüsünden geçerek modern Peşte kentine gidilerek bir mekânda kahvaltı alındı. Yapılan hediyelik alımlarından sonra otobüs Slovakya’ya doğru yola çıktı.

 

Bir Zamanlar Macaristan’a başkentlik Yapmış BRATİSLAVA

Öğleden sonra Solovya’nın başkenti Bratislava’ya varan kafile şehirde ilk olarak kaleye çıkarak nefis Tuna manzarası olan Bratislava’yı kuş bakışı seyretti.

Kaleden şehrin adeta ortaçağı yaşatan tarihi meydanlarına giden kafile şehrin eski yerleşim alanlarında bulunan tarihi yapıların bol bol fotoğraflarını çekti. Hemen hemen her köşe başında bulunan sokak müzisyenlerinin çaldığı melodiler eşliğinde akşam yemeğini çeşitli mekânlarda yiyen kafile kalacağı hotele giderek, yola çıktıktan 1560 km sonra gezinin ilk konaklamasını gerçekleştirdi.

 

Masallar Kenti PRAG

Otelde alınan kahvaltıdan sonra Çekya’ya hareket eden kafile öğleden sonra başkent Prag’a girerek Çekya’nın Cumhurbaşkanlığı Sarayının da bulunduğu kaleye giderek ünlü Aziz Vitus Katedralinin önünde fotoğraflar çekinildi.

Kaleden yürüyerek tarihi şehre giden kafile 13. Yüzyılda inşa edilen Prag’ın sembollerinden olan Karl Köprüsünden geçerek dünyanın çalışan en eski saatininde bulunduğu tarihi şehir meydanında toplanıldı. Her saat başı âdeta görsel şölen sunan izlemek için binlerce turist çeken Prag’ın sembolü Astro Saat Kulesi ve çevredeki tarihi yapıları gezen kafile akşam yemeği ve alışverişten sonra adeta Disney’in çizgi filmlerindeki şatolarının esin kaynağı olan masal şehir Prag’dan ayrılındı.

Esaret Duvarlarının yıkıldığı şehir BERLİN

Kafile günün ilk ışıklarında Almanya’nın başkenti Berlin’e vardı. Eski Doğu Berlin bölgesinde kalan tv kulesinin yanında bulunan bir cafede açık büfe kahvaltısı aldıktan sonra Kaiser 2. William’ın eşi Kraliçe Victoria anısına yaptırdığı kilise ziyaretinden sonra Alexander Platz Meydanında bulunan Berlin Dom Katedrali, günümüzde Yunan Medeniyeti Müzesi olarak kullanılan eski  parlamento binası ve Alman İmparatorların yazlık saray olarak kullandıkları bahçeli saray gezildikten sonra , Berlin ve Almanya’nın sembolü olan Berlin Brandenburg kapısına gidildi. 18 Yüzyılda Alman İmparatorluğu döneminde yaptırılan üzerinde zafer tanrıçası Victoria’nın kullandığı 4 atın çektiği savaş arabası heykeli bulunan anıt kapı Berlin ve Almanya’nın sembolü olmuş, Brandenburg Kapısında çekilen toplu fotoğraftan sonra 2. Dünya savaşında katledilen Yahudilerin anısına yapılan Yahudi anıt mezarlığına gidildi.

Aşırı yağmur nedeniyle çevredeki parlamento binası ve tarihi yapıları ziyaret edemeden gezinin 2.konaklamasının gerçekleşeceği otele yerleşildi.

Kafile dinlendikten sonra Berlin Metrosunu kullanarak batı Berlin’in simgesi 2. Dünya savaşında hasar gören Kaiser 2. William’ın yaptırdığı Yıkık Kilise’nin önüne gidilerek hatıra fotoğrafları çekinildi. Verilen serbest zamanla akşam yemeği ve alışveriş ihtiyaçları giderildi. Tekrar metroyla otele dönen kafile istirahate çekildi.

 

Almanya’nın Denizlere Açılan Kapısı HAMBURG

Kafile kahvaltıdan sonra kuzeye doğru hareket ederek Avrupa’nın en büyük 2.Limanı ve Almanya’nın Berlin’den sonraki en kalabalık 2. Kenti kanallarıyla ünlü Hamburg’a öğlen üzeri ulaştı. Sık sık aralıklarla yağan yağmur eşliğinde şehri gezmeye çalışan kafile hava muhalefeti dolayısıyla zaman zaman zor anlar yaşadı. Grup olarak şehri daha iyi tanımak amacıyla şehir turu yapan otobüslerle şehrin ana noktaları gezildi.

Verilen serbest zamanın sona ermesinden sonra kafile Baltık Denizine adeta kolye gibi uzanan Danimarka’ya doğru hareket etti.

 

Küçük Deniz Kızının Masalsı şehri KOPENHAG

Danimarka’nın başşehri Kopenhag’a varan kafile ilk olarak parlamento meydanında bulunan eski saray ve tarihi yapıları gezdi. Meydanın hemen yanında kurulan antika pazarında keyifli vakit geçiren kafile masalsı rengârenk evleriyle süslenmiş kanal turlarının başlangıç noktası olan  Nyhavn’a giderek bol bol hatıra fotoğrafları çekildi. Sonrasında otobüsle gidilen Kopenhang’ın simgesi küçük denizkızı heykelinin bulunduğu alanda verilen molada parkın çevresi gezildi. Ünlü Danimarkalı masal yazarı Hans Christian Andersen’in masal kahramanlarından  (the Little Mermaid) Küçük Deniz Kızıyla hatıra fotoğrafları çekildikten sonra İsveç’e doğru hareket edildi.

 

Vikinglerin Şehri MALMÖ

Kafile Danimarka’nın başkenti Kopenhang ve İsveç’in Malmö kentlerini birleştiren 12 Km uzunluğuyla mühendislik harikası 4 km’si batırma tünel, 8 km’ si asma köprü olan Öresund geçidinden geçerken unutulmaz anlar yaşadılar.

Öresund köprüsü geçildikten sonra İsveç pasaport polisinin otobüse girerek tek tek pasaportları ve vizeleri kontrolünden sonra ülkemize hoş geldiniz demesinden sonra ilk olarak gezinin 3. Gece konaklamasının yapılacağı hotele eşyalar yerleştirildi.

Dinlenildikten sonra Malmö’de her yıl ağustos ayında yapılan Rock Festivaline denk gelmesi kafile için hoş bir sürpriz oldu. Şehrin farklı meydanlarına kurulan sahnelerdeki performansları seyreden kafile mensupları unutamayacakları müzik dolu keyifli anlar yaşadılar.

Ertesi gün kahvaltıdan sonra Malmö şehri kalesinin içinde bulunan doğa müzesi gezildi, dünyanın ilk burgu binası olan ‘Torso Tower’ ın yanına gidilerek hatıra fotoğrafları çekildi. Malmö’de son görülen yer olan Burgu binasından sonra Mölmö’ye yakın olan liman kenti Helsinborg’a doğru hareket edildi.

 

Ortaçağdan günümüze kadar gelen kalesiyle ünlü HELSİNBORG

Yağışlı bir havada Helsinborg şehrine ulaşan kafile ilk olarak şehrin 700 yıllık kalesi Karnan’ı gezdi. Kaleden harika görünen şehrin kuş bakışı manzarasında çiseleyen yağmur eşliğinde bol bol hatıra fotoğrafları çekildi.

Şehrin ana meydanında bulunan etkileyici adeta sanat eseri olan tarihi belediye binası ve limandan fotoğraflar çekinildikten sonra Helsinborg şehir merkezine 7 km mesafedeki alışveriş merkezlerinin bir arada bulunduğu alan gidilerek ihtiyaç ve alışveriş molası verildi. Alışveriş sonrası yaklaşık 600 km mesafede olan İşveç’in başkenti Stocholm’e doğru yola çıkıldı.

 

Adacıklar Üzerine Kurulu Başkent STOCHOLM

Kafile İskandinavya gezisinin son noktası olan başkent Stocholm’e günün ilk ışıklarıyla vardı. 2 gece konaklanacak hotele yerleşilmesinden sonra metro kullanılarak tarihi şehir meydanına gidildi. Krallıkla yönetilen İsveç’te kraliyet sarayının bahçesinde düzenlenen muhafız bölüğü değişim töreni izlendikten sonra sırasıyla Alfred Nobel Akademi Meydanı ve katedrali, Stockholm Belediye binasının karşıdan görüldüğü tarihi meydanlar gezildikten sonra şehrin yeni bölümünde bulunan caddelerde ve avmlerde alışveriş yapıldı. Sık sık yağan yağmurlar şehir gezisine farlı bir duygu kattı.

Konya Kulu’ ların yoğun yaşadığı Stockholm’de Kulu’lu bir ailenin işlettiği Türk restoranında yenilen dönerin tadı damaklarda kaldığı için akşam yemeği içinde yine aynı mekâna gidilip İsveç’in ünlü somon balığının tadına bakıldı.

Ertesi gün yapılan Stocholm Doğa Tarihi Müzesi ziyareti kafilede derin izler bıraktı. Son zamanlarda ülkemizde de özel okullar tarafından İskandinavya eğitim sistemi diye adeta pazarlanan eğitim modelini en iyi anlatan (Naturhistoriska Riskmuseet) müzesi İsveç’e gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Müze gezisinden sonra Kafile İsveç kraliyet mensuplarının resmi ikametgâhı olarak kullandıkları eski yazlık saray olan Drottningholm Sarayına gitti. Sarayın gezilebilen bahçe kısmında İsveç ördeklerinin arasında keyifli dakikalar geçirdi.

Günün sonunda son olarak Stocholm’ün ünlü Tele2 Arena çok amaçlı stadyumun yanına gidilerek hatıra fotoğrafları çekildikten sonra otele dönüldü.

 

Eve Dönüş Vakti

Kahvaltıdan sonra kafileden İstanbul’a dönecekleri Stockholm Arlanda Havalimanına götüren otobüs geriye kalan dernek mensuplarıyla Portekiz Faro’da düzenlenen festivale götürmek için İspanya’nın başkenti Madrid Havalimanından Türkiye’den gelecek Halkoyunları ekibini almak üzere Arlanda Havalimanından ayrıldı.

Stocholm Arlanda Havaalanından yaklaşık 3 saat 10 dakikalık uçuşta İstanbul Sabiha Gökşen Havaalanına varan kafile gezi başlangıcından 11 gün sonra tekrar başlangıç noktası olan Pendik’e geri döndü.

 

Hoş Sadalar Bırakan Gezi Oldu

Toplam 7 ülke ve 11 kenti kapsayan 10 günde 3300 Km yol yapılan, Bulgaristan transit geçilerek sırasıyla Sırbistan - Belgrad, Macaristan - Budapeşte, Solavakya - Bratislava, Çekya - Prag, Almanya - Berlin ve Hamburg, Danimarka - Kopenhag, İsveç -  Malmö, Helsinbörg ve Stocholm kentlerini kapsayan Orta Avrupa ve İskandinavya kültür gezisi PENFOLK’un unutulmaz gezileri arasında şimdiden yerini aldı.

HERAN HABER - ÖZEL 2019 AVRUPA

Haber-Foto: Mükremin Özkaya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 Ağu 2019 - 15:03 - Dünya

Muhabir Mükremin Özkaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Heran Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 392 45 85
Reklam bilgi