İGEDER Karadeniz & Doğu Anadolu Gezisi

2006 Yılında öğretmenlerin kişisel, mesleki ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak amacıyla idealist birkaç öğretmenin bir araya gelerek kurduğu Yönetim Kurulu Başkanlığını Mehmet Esad Demirci’nin yaptığı İGEDER (İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği), kültür faaliyetleri kapsamında Karadeniz, Batum Doğu ve İç Anadolu’da 12 kenti kapsayan kültür gezisi gerçekleştirdi.

+42
Haber albümü için resme tıklayın

İGEDER İcra Kurulu Üyesi Gökhan Bayar’ın koordinatörlüğünde, eğitimcilerin aileleriyle birlikte katıldığı gezi 08-16 Temmuz tarihleri arasında Karadeniz’de Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin, Gürcistan’ın Batum ve Doğu Anadolu’nun Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan İç Anadolu'nun Sivas illerini kapsadı.

Amacımız Eğitimin Gelişmesidir

İGEDER’in kuruluşu ve misyonu hakkında gazetemize bilgi veren İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Esad Demirci; Derneğimiz, Eğitim hizmetlerinin yürütülmesinde değişmez ve asıl unsur olan öğretmenlere, yasalar çerçevesinde imkânlar sunmak, danışmanlık yapmak, uluslararası standartlarda proje geliştirmek suretiyle Türkiye’nin ve insanlığın geleceği olan çocuklarımız ve gençlerimizin eğitimine destek vermek için çalışmaktadır. Dernek olarak amacımız, eğitim alanında üstün nitelikli hizmet veren, Türkiye’nin ve dünyanın her yerine yayılmış, geniş kitlelere ulaşmış, eğitim ile ilgili bilimsel araştırma ve raporlar üreten, eğitimde iyi örnekler ile eğitim materyalleri paylaşan özgün bir eğitim hareketi olmaktır. Derneğimiz bu çerçevede eğitimin gelişmesi için öğretmenlere ve eğitim fakültesi öğrencilerine yönelik atölye çalışmaları, zirveler, paneller, sempozyumlar, kültürel geziler ve kongreler düzenlemektedir. Dedi.

Gökhan Bayar - Mehmet Esad Demirci - Mükremin Özkaya

İlk Durak Milli Mücadelenin İlk Adımının Atıldığı Samsun oldu

İGEDER Genel Merkezinin bulunduğu Üsküdar’dan akşam 21.30’da yola çıkan kafile sabahın ilk ışıklarında Üsküdar’dan 726 km mesafedeki Samsun İlk Adım İlçesine ulaştı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Bandırma Vapuruyla İstanbul’dan başlayan tehlikeli ve uzun bir yolculuktan sonra Samsunda karaya ilk adımlarını attıkları yerde O anın canlandırması yapılan kompozisyonun önünde kafile rehberi tarafından bilgi alındı.

Samsun'un ve milli mücadelenin sembollerinden Atatürk Onur Anıtı ve sahilde bulunan Bandırma Vapurunun benzeri olan müze gemi gezilerek gerekli bilgilendirilmeler alındı.

Çarşamba ilçesine geçilerek 800 yıllık geçmişi olan Selçuklu eseri çivi çakılmadan yapılan Göğceli Cami ziyaret edildi. Kafile ilk toplu fotoğrafını çekildikten sonra Terme ilçesinde meşhur Terme Pidesini tatmak için mola verdi.

Karadeniz’in İncisi Ordu

Orduda ilk olarak Taşbaşı Mahallesinde bulunan 1853 yılında inşa edilen Ortodoks Taşbaşı Kilisesine gidildi. Restarasyon nedeniyle ziyaret edilemedi. Sonrasında Ordu Büyük Şehir Belediyesinin işlettiği Boztepe teleferik hattıyla Boztepe’ye çıkılıp Ordu kent merkezinin harika manzarası hayranlıkla izlendi.

Topal Osman Ağanın Memleketi Giresun

Ordudan ayrıldıktan sonra Giresun Kalesine çıkıldı. Kalenin zirvesinde bulunan büyük milli mücadele kahramanlarımızdan Giresun’un gururu Topal Osman’ın mezarında dua edildi.

Kaleye çıkmadan önce 1461 yılında inşa edilen Kapu Cami ziyaret edilip rehberden bilgi alındı. İlk gece konaklaması için Giresun sahil kenarında bulunan otele yerleşildi.

Sümela’nın Şifresi

Gezinin ikinci gününde Trabzon Maçka’da bulunan Sümela Manastırına gidildi. Transfer merkezinde bulunan minibüslerle manastıra 300 metre mesafeye kadar gidildi.

Restorasyon sürdüğü için kısmen ziyaret edilen bölümde rehber tarafından manastır hakkında detaylı bilgiler alındı. Öğlen yemeği için Trabzon’un yöresel lezzetleri kaybana, Akçaabat köfte, Trabzon ekmeği, turşu kavurması ve Hamsiköy sütlacını tatmak için Trabzon şehir merkezine dönüldü.

Yemeğin ardından 1260 yılında inşa edilen Trabzon Ayasofya Müzesi gezildi. Sonrasında Ortahisar’da bulunan Yavuz Sultan Selimin annesi Gülbahar Hatunun hayratına 1514 yılında yaptırılan Gülbahar Hatun Camisi ve türbesi ziyaret edildi.

İkinci gece konaklaması için Trabzon Uzunkum’da bulunan otele yerleşildi. Akşam Trabzon'u kuşbaşı seyredilen Boztepe’ye çıkarak nefis manzara eşliğinde semaverde çay keyfi yapıldı.

Çayın Başkentinde Çay İçmenin Ayrıcalığı Bir Başka Oluyor

Kafile gezinin 3. gününde kahvaltıdan sonra otelden ayrılarak Trabzon Of’ta bulunan el yapımı Sürmene bıçakları hakkında bilgi almak için imalatçı bir firmaya gidildi.

Çay bitkisi ve demleme usulleri hakkında bilgi almak için özel sektör çay işleme fabrikasına gidildi.    ihtiyacı olanlar her iki firmadan da  alışveriş yaptı.

Alışverişin ardından Çaykara İlçe sınırlarında bulunan doğa harikası Uzungöl ziyaret edildi. Uzungölde serbest verilen zamanın bir dakikasını bile değerlendirmek isteyen katılımcıların gayretleri görülmeye değerdi.

Uzungöl sonrasında Rize kalesine çıkılarak sosyal tesislerde Rize’nin meşhur saç kavurması tadıldıktan sonra çayın başkentinde nefis Karadeniz manzarasına karşı demli çay içme ayrıcalığı yaşandı.

Ardından Çamlıhemşin ilçesinde 1350 metre rakımda bulunan Ayder Yaylasına çıkıldı. Yaklaşık iki saat verilen serbest zamanın ardından 3.gece konaklanacak Rize Pazar’da bulunan otele yerleşildi.

Misak-ı Milli Sınırlarının İçinde Bulunan Batum

Seyahatin 4. günü kahvaltıdan sonra kafile Gürcistan’ın Batum kentine gitmek için Rize’nin unvanını boşa çıkartmayan yoğun yağmurun altında otelden ayrılındı.

Sarp sınır kapısındaki geçiş işlemlerinden sonra 40 dakika süren yolculuktan sonra Batum şehir merkezine gidildi. Batum’da ilk olarak 2012 yılında hizmet vermeye başlayan şehir merkezini kuş bakışı seyredebileceğiniz teleferikle zirve tepeye çıkıldı.

Dönüşte Batum’un tek camisi olan 1886 yılında ibadete açılan Orta Cami ziyaretinden sonra Türk Mahallesinde bulunan Türk lokantasında yemek molası verildi.

Sonrasında sırasıyla Piaaza Meydanı, St. Nicolas Kilisesi, Astronomik Saat görüldü. Ünlü Media heykelinin de bulunduğu Avrupa Meydanında toplu hatıra fotoğrafı çekildikten sonra, Tiyatro Meydanına gidildi. Sonrasında Batum’un sembol heykel ve anıtlarının bulunduğu yat limanın yanında bulunan Dönme Dolap, Gürcü Alfabesi Kulesi, Aşk Heykeli (Al Nino) hakkında bilgi alındı.

Gürcülerin Chacha Kulesi dedikleri İzmir Ticaret Odasının finanse ettiği İzmir Saat Kulesinin bir benzerinin olduğu çeşmeyi gördükten sonra araca binerek Batum Bulvarında bulunan Ters Evi gördükten sonra Batum’a 20 km mesafedeki Sarp sınır Kapısından Türkiye’ye giriş yapıldı.

4.gece konaklaması için Çamlıhemşin Fırtına Deresinde bulunan otele giriş yapıldı. Arzu eden katılımcılar oteldeki akşam yemeğine kadar olan sürede dünyanın en iyi rafting parkurları arasında bulunan Çoruh Nehrinde unutamayacakları rafting heyecanı ve zipline heyecanı yaşadılar.

Akşam otelde misafirlerin onuruna verilen tulumla horon gösterisi görülmeye değerdi.

Zirvelerin Şehri Artvin

Seyahatin 5. günü kahvaltıdan sonra kafile yine Rize’ye has yağmurların eşliğinde Artvin’in Borçka ilçesine vardı. Kooperatif araçlarıyla yaklaşık 40 dakikalık yolculuktan sonra Karagöl Milli Parkına gidildi. Serbest zamandan sonra Borçka’ya geri dönerken Böğürtlen Şelalesinde fotoğraf molası verildi.        Öğlen yemeği için dağların zirvesinde konuşlanmış Artvin şehir merkezine gidildi.

Yemeğin ardından yola koyulan kafile Artvin Ardahan yolunda bulunan Şavşat Kocayusuf Köyü Kışlası yaylasında közde çay içme molası verdi. İnsana huzur veren bir yayla olan Kocayusuf’ta vakit geçirmekten büyük keyif alan kafile güzel anılarla yaylada bulunan dağ evi çayevinden ayrıldı.

Arda Boylarının Toprakları Ardahan

Gün batımına yaklaşırken Ardahan Merkezde varıldı. 5. gece konaklamasının gerçekleştirileceği merkezde bulunan otele yerleşildi. Akşam yemeğini Ardahan’ın turistik lokantalarının birindealan kafile geç vakitte otele dönüş yaptı.

Gezinin 6. günü kahvaltıdan sonra otelden ayrılan kafile ilk olarak Ardahan Kalesine gitti. Ruslar tarafından yapılan Kura Nehri üzerindeki tarihi demir köprü gezilip toplu fotoğraf çekinildi.

Kışın tamamen donmasıyla atlı kızaklarla üzerinde geziler düzenlenmesiyle ünlü Çıldır Gölüne gidilerek mola verildi. Hatıra fotoğrafları çekildi.

Serhat Şehri Son Kale Kars

Çıldır Gölünün etrafında dolaşıldıktan sonra Unesco Dünya mirası geçici listesinde yer alan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kars’a 45 km mesafede Ermenistan sınırında yer alan Ani Harabelerine gidildi. Rehber eşliğinde yaklaşık 2.5 saatte gezilen tarihi binalar arasında kale surları, Ani Katedrali, Aziz Gregor Kilisesi, Anadolu’nun fethinden sonra ilk yapılan Ebul Manucehr Cami, çarşı ve ev kalıntıları gezilerek detaylı bilgiler alındı.

Ani Harabelerinden sonra serhat şehri Anadolu’nun doğudaki geçit vermez kapısı Kars’a gelindi. Dünyaya nam salmış Kars kaşarı imalatçısı bir mağazadan alışveriş yapıldıktan sonra Kars tarihinin kalbinin attığı tarihi kalenin eteklerinde bulunan Anadolu’nun manevi fatihlerinden Hz. Ebu’l Hasan Harakani Hazretlerinin türbesi, Evliya Camisi, eski bir ermeni kilisesi olan Kümbet Cami, tarihi taş köprü, tarihi hamamlar ve kale önü meydanı gezildikten sonra öğlen yemeği için serbest zaman verildi.

Katılımcıların bazıları Kars’ın meşhur kaz etini tecrübe etmek için tavsiye üzerine restoranlara gitti.

Karsta son olarak Rusların işgali döneminde 19. yy başlarında kilise olarak yapılmış, 1985 yılında camiye çevrilmiş sanat eseri niteliğinde olan Fethiye Cami gezildikten sonra kafile 6.gece konaklaması için Erzurum’un Horasan ilçesine doğru hareket etti.

Ruslara Geçit vermeyen Nene Hatunların, Dadaşların Diyarı Erzurum

Gezinin 7.günü kahvaltıdan sonra Horasan’da bulunan otelden ayrılan kafile Erzurum gezisine 93 Harbi denilen Osmanlı'nın büyük yara aldığı savaşta Rusların Anadolu’nun tamamını işgal etmesine engel olan  şanlı Aziziye Tabyalarını ziyaret edilerek, tabyanın en güzel yerinde makamı bulunan Nene Hatun'a tüm şehit ve şühedalara dualar edildi.

Duygusal anlar yaşanılan Sultan Abdülaziz’in yaptırdığı tabyalardan Erzurum’un simgelerinden olan 3 Kümbetlere gidildi. İçinde Saat kulesinin de bulunduğu Erzurum Kalesi ziyaret edildi. 70 adet dik basamakla çıkılan saat kulesinden bol bol Erzurum hatırası fotoğraflar çekildi.

Kaleden sonra Erzurum’un simgelerinden Hatuniye Medresesi, Ulu Cami, ve Cimcime Hatun Türbesi görüldükten sonra adeta etnografya müzesine dönüştürülmüş Tarihi Erzurum Evleri Turizm İşletmesine  ggidildi. Anadolu’da bulunan en güzel Selçuklu eserlerinden olan Yakutiye Medresesi Müzesi ziyaret edildikten sonra 1562 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan kendi adını taşıyan Osmanlı döneminde Erzurum’da ilk yapılan camiyi gördükten sonra 1561 yılında Rüstem Paşa tarafından kervansaray olarak yaptırılan Taşhan gezildi.

Erzurum’un ünlü Oltu taşından hediyelik eşyaların satıldığı mağazaların bulunduğu tarihi Taşhandan alışveriş yapıldıktan sonra Erzurum yöresine has lezzet olan çağ kebabı ve dolma kadayıfını tadmak için yemek molası verildi. Yemeğin ardından kafile gezinin son konaklaması olacak Erzincan’a doğru hareket etti. 

Bakıra Can Veren Şehir Can Erzincan

Kafile Erzincan'da ilk olarak Tercan ilçesindeki 1202 yılında Saltuklu Prensesi Mama Hatun adına yaptırılan Mama Hatun türbesini ziyaret etti.

İkindi vakti Erzincan merkeze giren kafile ilk olarak Türkiye’nin modern mimarisiyle dikkatleri çeken camilerinden olan 2002 yılında ibadete açılan Terzi Baba Camisini gezdi.

Ardından Anadolu’da yetişen büyük velilerden 1847 yılında Erzincan’da vefat edip buraya ebedi istirahatinde olan Terzi Baba’nın türbesi ve haziresi ziyaret edildi.                                                          Kafile buradan gezinin 7. ve son konaklamasının gerçekleşeceği otele yerleşti.

Türkiye’nin İlk Harcının Harmanlandığı Sultan Şehir Sivas

Gezinin 8. günü kahvaltıdan sonra gezinin son durağı olan Sivas’a doğru yola çıkıldı. Öğlen saatlerinde şehre varan kafile ilk olarak Sivas’ın meşur köftesini tatmak için kentin gözde mekânlarından birinde öğlen yemeği molası verdi.

Yemek sonrası tarihi kent meydanına gidildi. İlk olarak  4 eylülde 100.yıl dönümü kutlanacak Anadolu’da istiklal meşalesinin ilk yakıldığı Sivas kongresinin yapıldığı tarihi kongre binası ziyaret edilerek kurtuluş mücadelesi hakkında detaylı bilgiler alındı.

Akabinde Selçuklu, Osmanlı ve cumhuriyet dönemlerinden eserlerin birarada bulunduğu tarihi kent meydanındaki Sivas’ın sembollerinden Çifte Minare, Şifahiye Medresesi, Buruciye Medresesi gezildi.

Kale Cami, Tarihi Vilayet Binası ve Jandarma binaları görüldü. Dörtyol mevkiinde bulunan 19 yy'da yapılmış Taşhan gezildi. Böylelikle Yiğido lakaplı Sivaslıların Sultan Şehir olarak hitap ettikleri gezinin son durağı olan Selçuklu yadiğarı Sivas’taki gezi programı sonlanmış oldu.

Hoş Sadalar Bırakan Gezi

Gezinin son durağı olan Sivas’tan akşamüzeri İstanbul’a dönüş için yola çıkan kafile yaklaşık 10 saat süren yolculuktan sonra sabah 05’te gezinin başladığı nokta şehirlerin sultanı İstanbul’a vardı.

Toplam 12 kenti kapsayan 8 günde 3757 km yol yapılan İGEDER 2019 Karadeniz ve Doğu Anadolu Turu İGEDER' in unutulmaz kültür gezilerinden biri olarak hafızalarda yerini aldı.

  HERAN HABER – ÖZEL

 

 

 

 

 

 

 

 

31 Tem 2019 - 02:40 - Sosyal

Muhabir  Mükremin Özkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Heran Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 392 45 85
Reklam bilgi