Egemen Bağış, Doktor Oldu!

Avrupa Birliği eski Bakanı ve Başmüzakereci, T.C. Prag Büyükelçisi Egemen Bağış yaklaşık altı yıldır sürdürdüğü doktora çalışmalarını başarıyla tamamlayarak 'Doktor' unvanı kullanmaya hak kazandı. Bağış’ın tez danışmanlığını AB konularında Türkiye’nin önde gelen otoritelerinden Prof. Dr. M. Hakan Keskin yaptı.

Egemen Bağış, Doktor Oldu!
Egemen Bağış, Doktor Oldu!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Bağış, Prag’a Büyükelçi olarak atanmasından önce yüksek lisans öğrencilerine Avrupa Birliği dersleri verdiği İstanbul Aydın Üniversitesinin Sosyal Bilimler Enstitüsüne 2018 Güz döneminde kayıt yaptırarak İşletme Anabilim Bölümünde başladığı doktora eğitimini üzerinde çalıştığı AVRUPA BİRLİĞİ’NDE KARAR ALMA SÜREÇLERİNİN YÖNETİMSEL AÇIDAN ANALİZİ: TARİHSEL SÜREÇ, MEVCUT DURUM VE YENİ ÖNERİLER başlıklı tezini başarıyla savunarak tamamladı.

JÜRİ ÜYELERİ TEZ SAVUNMASINI KABUL ETTİ

Egemen Bağış’ın tez sunumunu ve sunum ardından sorulara verdiği cevapları değerlendiren jüri üyeleri Prof. Murat Necip Arman, Prof. Dr. Salih Güney, Prof. Dr. M. Hakan Keskin, Dr. Öğretim Görevlisi Tolga Türköz ve Dr. Öğretim Görevlisi Binnur Gürül oybirliğiyle Bağış’ın savunmasını kabul ederek doktor unvanı almasına karar verdiler.

"ASLINDA DOKTORA DÜŞÜNCEM YOKTU"

Bağış yaptığı açıklamada; “Aslında doktora yapma gibi bir düşüncem yokken 14 yıl milletvekilliği ve beş yıl Avrupa Birliği bakanlığım sonrasında siyaseti bıraktığım yıllarda deneyimlerimi genç nesillerle paylaşmak üzere beni İstanbul Aydın Üniversitesi’nde önce ders vermeye, daha sonra ise yine hiç aklımda yokken akademik bir çalışma yapmaya ikna eden çok değerli ağabeyim İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doçent Doktor Mustafa Aydın’a, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin birbirinden değerli tüm yönetici ve akademik ekibine, Doktora öğrenciliğine hazırlık sürecimde destek veren IAU Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Profesör Özer Kanburoğlu’na, çalışmamın her aşamasında katkısını esirgemeyen dostum demekten onur duyduğum, IAU Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Profesör Dr. Kutay Karaca hocama, sürecimin ilk döneminden itibaren beni hep cesaretlendiren Prof. Dr. Sedat Aybar’a, bu tezin en çok emeğini ve yükünü çeken tez danışmanım ve çok eski dostum Profesör Dr. M. Hakan Keskin’e, tez kurulunda çok değerli görüş, yönlendirme ve önerilerini esirgemeyen hocalarım; öğrencileri olmaktan gurur duyduğum Prof. Dr. Salih Güney’e, Prof. Dr. Murat Necip Arman’a, jüri üyesi olarak katkılarını esirgemeyen Dr. Öğretim Görevlisi Tolga Türköz ve Dr. Öğretim Görevlisi Binnur Gürül’e araştırmalarımda çok ciddi desteklerini görüp, fikirlerinden de yararlandığım İstanbul Aydın Üniversitesindeki yüksek lisans öğrencilerime, tezim için mülakat yaptığım ve samimi görüşlerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

Gerek siyasi hayatım sırasında gerekse akabinde hem öğretim görevlisi olarak çalıştığım yıllarda hem de onurla yürüttüm büyükelçilik mesuliyetim sırasında desteklerini esirgemeyen ve Türkiye’nin Avrupa Birliği yolculuğundaki en önemli başarılarının mimarı olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum.

EŞİ VE KIZINA ÖZEL TEŞEKKÜR

Doktora yapmak, derslere katılmak, derslerde sunum yapmak, ödev hazırlamak daha sonra tez araştırması yapmak ve bunların analizini hazırlayarak tez yazmak için zaman ayırmak kişinin hayatındaki diğer sorumluluklarından özveri yapmasını gerektiriyor. En büyük özveriyi de doktora öğrencisinin aile mensupları ortaya koymak durumunda kalıyor. Bu meşakkatli süreç boyunca anlayış, destek ve moral takviyesini eksik etmeyen eşim Beyhan N. Bağış hanımefendiye, oğlum Eren Egehan ve kızım Ecehan’a müteşekkirim. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır.

Umarım yaptığım bu çalışma Cumhuriyetimizin ilanından sonraki en kapsamlı çağdaşlaşma sürecimiz olarak değerlendirdiğim, halkımızın yaşam standartlarını Avrupa Birliği standartlarının üstüne çıkararak, devletimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş medeniyetlerin üstüne çıkarma ülküsünü anlamak ve gerçekleştirmek isteyen bizden sonraki araştırmacılara bir nebze olsun yardım eder” dedi.

TEZİN ÖNEMLİ KISMI MÜLAKATLARDAN OLUŞUYOR

Bağış’ın tez çalışmalarının önemli bir kısmını, AB konusunda saygınlık sahibi otoriterlerle kapsamlı mülakatların oluşturduğu öğrenildi.

Bağış’ın Mülakat Yaptığı Kişiler Arasında Şu İsimler Bulunuyor:

•Vaclav Klaus (Çekya Eski Cumhurbaşkanı),

•Jiri Weigl (Çekya Cumhurbaşkanlığı Eski Genel Sekreteri, Vaclav Klause Enstitüsü Genel Direktörü)

•Ivo Strejcek (Avrupa Parlamentosu Eski Üyesi, Vaclav Klause Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi)

•Mevlüt Çavuşoğlu, T.C. Dışişleri (Eski) Bakanı

•Stefan Füle, AB Genişlemeden Sorumlu Eski Komiseri, Çekya Eski AB Bakanı

•Jan Zahradil, Avrupa Parlamentosu üyesi ve Uluslararası Ticaret Komitesi Başkan Yardımcısı

•Milena Hrdinkova, Çekya Eski AB Devlet Sekreteri

•Dr. Burak Erdenir, Avrupa Birliği Başkanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı, T.C.’nin AB Daimi Temsilci Eski Yardımcısı

•Faruk Kaymakcı, T.C. Dışişleri (Eski) Bakan Yardımcısı, T.C. AB Daimi Temsilcisi

•Dr. Vit Novotny, Wilfried Martens Avrupa Çalışmaları Merkezi Kıdemli Araştırma Görevlisi

•Dimitris Avramopoulos, AB Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Eski Komiseri, Yunanistan Eski Savunma, Dışişleri, Sağlık ve Turizm Bakanı

•Nacho Sanchez Amor, Avrupa Parlamentosu Üyesi ve Türkiye Raportörü

Bağış’ın bulguları ve önerilerinin kısa bir süre içerisinde yayınlanması ve ses getirmesi bekleniyor.

HERAN HABER

 
 

18 Şub 2024 - 20:19 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.