Türkiye’de Bir İlk, Notalı ‘Bendir Metodu' Kitabı Yayınlandı!

Başöğretmen, Halkbilimci, Koleksiyoner, Araştırmacı & Yazar, Selim Cihanoğlu’nun kaleme aldığı Bendir Metodu kitabı raflarda yerini aldı. Selim Cihanoğlu’nun yayınladığı 7.Kitabı olan “Bendir Metodunda, Temel müzik teorisi, bendir hakkında genel bilgi, notalamasında kullanılan anahtar ve ritim işaretleri, çalımıyla ilgili teknikler ve çalışma parçaları, eserlerin notaları ve ritim eşlikli çalımlarına, dijital ortamda (barkod) kullanılarak ulaşılması Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’de Bir İlk, Notalı ‘Bendir Metodu' Kitabı Yayınlandı!
Türkiye’de Bir İlk, Notalı ‘Bendir Metodu' Kitabı Yayınlandı!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü mezunu olan Cihanoğlu yazdığı bendir metodu adlı son kitabında Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği usulleri ve velvelelerini detaylı olarak anlatıyor.

Yazar kitabın içeriğini ve yayınlama fikrinin nasıl oluştuğunu yaptığı açıklamada; Amacım özellikle müziğe gönül vermiş insanlara yardımcı olabilmektir, bu nedenle uzun süreli araştırmanın sonucunda Bendir Metodu kitabı yazdım. Kitabımda temel müzikte vadeli nota isimleri tekrar işaretleri hız terimleri uzatma, solfeş bana müzik aletleri bendir genel bilgisi 3,4,5,6,7,8,9 zamanlı usuller ve diğer çalışmalar yer alıyor. Türk müziğinde çok sevilen vurulan vurmalı çalgılardan bendir sazının kültürümüzdeki yerini anlamak, geleneksel ve evrensel çalgılar ile birlikte kullanımına katkı sağlamakla birlikte, okuyup çalarak eserlere eşlik edebilmektir. Bu eserde temel müzik çevreleri bütün bilgisi bendir sazının çalım tekniği, Türk Müziğinin türkü ve şarkı notalarına ilave olarak parçalara eşlik etmek için usul vuruşları, kalıp ve velvelelerini detaylı olarak anlattım. Dedi.

Vurgulu sazların en önemlilerinden bendir’ i usul ve velveleleri ile en kısa zamanda ve doğru olarak öğrenmek için ‘’Bendir Metodu’ kitabını seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.

Türkiye’de Bir İlk, Notalı ‘Bendir Metodu' Kitabı Yayınlandı!

Selim Cihanoğlu Kimdir?

1968 yılında Akçaabat ilçesinde doğan selim Cihanoğlu, ilk, orta ve lise öğrenimini Akçaabat’ta tamamladı. 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümünü, 1995 yılında ise aynı bölümde yüksek lisans öğrenimini tamamladı. 2017 tarihinde de Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü bitirdi.

Ortaokul sıralarında halk oyunlarına ilgi duymaya başladı. Zamanla bu ilgi, bir tutku haline dönüştü. Lise son sınıfta, “Akçaabat Folklor Derneği'nde” oyuncu ve oyun eğitmeni olarak çalışmaya başladı. Bunun yanı sıra “Atatürk Kız Meslek Lisesi’nde”, “Akçaabat Ortaokulu’nda” ve “Akçaabat Halk Eğitim Merkezi'nde”, “usta öğretici” olarak çalışmalarını sürdürdü.

“Millî Eğitim Bakanlığı’nın” düzenlemiş olduğu “Türk Halk Oyunları yarışmalarında” halk oyuncusu olarak;

1986 yılında Türkiye ikinciliği

1987 yılında Türkiye birinciliği

1988 yılında Türkiye birinciliği

Türk Halk Oyunları Eğitmeni olarak;

24 Mayıs 1987'de Ortaokullar arası Türkiye birinciliği,

26 Haziran 1988'de Ortaokullar arası Türkiye birinciliği aldı.

07 Mayıs 1988'de, Milliyet Gazetesi’nin düzenlemiş olduğu “Liseler Arası Halk Oyunları Yarışması’nda” Akçaabat Lisesi ile “Horon” dalında Türkiye ikinciliği aldı.

1988 yılında, “İstanbul Teknik Üniversitesi; Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı, Türk Halk Oyunları Bölümü’nü” kazandı.

Üniversite öğrenimi döneminde; “İstanbul Polis Koleji”, “Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi” ve “Türk Folklor Kurumu’nda”, “Türk Halk Oyunları Öğretmenliği” yaptı.

“Milli Eğitim Vakfı’nın" düzenlemiş olduğu “Türk Halk Oyunları yarışmasında”;

1992 yılında “Polis Koleji”, “Horon” ekibi ile Türkiye birinciliği aldı.

Aynı okulla Milliyet Gazetesi’nin düzenlemiş olduğu “Türk Halk Oyunları Yarışmasında”;

1992, 1993 ve 1994 yıllarında “Horon” dalında Türkiye ikinciliği aldı.

“İstanbul Teknik Üniversitesi; Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Türk Halk Oyunları Bölümü’nden” 18 Haziran 1993’de mezun oldu.

Aynı yıl (1993), “İstanbul Teknik Üniversitesi; Sosyal Bilimler Enstitüsü, Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı Musiki Sanat Dalı, Türk Halk Oyunları Bölümü’nden” Yüksek Lisans öğrencisi olarak kabul edildi ve 1994-1995 kış yarıyılında bölümü birincilikle tamamladı.

Vatani görevini 243. kısa dönem er olarak 01 Nisan 1995 – 30 Kasım 1995 tarihleri arasında yaptı.

Selim Cihanoğlu, 1985 yılında amatörce başlayıp, ağırlığı folklorik malzemelerden oluşan fotoğraf çekimlerini, 27 Nisan – 03 Mayıs 1998 tarihleri arasında I. Fotoğraf Sergisi olarak “Trabzon Devlet Tiyatroları Fuayesi’ne” taşıyarak, bu alanda profesyonel çalışmalarını kanıtlarken, aynı zamanda da Türk Halk Oyunları’nın görsel ve kostümleriyle ilgili önemli bir envanteri/arşivi gelecek kuşaklara aktarımı sağlayarak önemli bir başarıya daha imza atmış oldu.

Yapmış olduğu Portfolyo çalışmaları büyük ilgi gördü ve dergide fotoğrafları yayınlandı.

16 Eylül 1996 yılında, “Trabzon Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’na”, “Türk Halk Oyunları Öğretmeni” olarak atandı.

Araştırmacı yazar Cihanoğlu, “Millî Eğitim Bakanlığı ve Spor Bakanlığı; Türk Halk Oyunları Seçici Kurul Üyesidir.” Halkbilimi alanında yapmış olduğu araştırmaları, Folklor/Halk Bilimi dergilerinde yayınlanmakta ve katıldığı çeşitli sempozyumlarda sunulmaktadır.

Türkiye’de ilk defa 1999 Nisan ayında, “Doğu Karadenizliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği” bünyesinde nota ile kemençe öğretmek için kurs açtı.

15 Haziran 1999 yılında, “Osmanlı Devleti’nin Kuruluşunun 700. Yıl Dönümü” çerçevesinde “İstanbul Milli Eğitim Vakfı” tarafından düzenlenen “Türk Folkloruna Hizmet Ödülleri” töreninde “Derleme-Araştırma Ödülü” aldı.

19 Kasım 1999’da, “Osmanlı Devleti’nin Kuruluşunun 700. Yıl Dönümü” çerçevesinde “Motif Halk Oyunları Eğitim Derneği” ve “Motif Dergisi” tarafından düzenlenen “5. Motif Halk Bilim Ödülleri” töreninde “Halk Bilim Araştırma Teşvik Ödülü” aldı.

19-21 Ekim 2000 tarihleri arasında, “Kültür Bakanlığı ve Motif Halk Oyunları Eğitim Derneği Gençlik Kulübü” tarafından hazırlanan “Türk Folklorunun Turizm Açısından Değerlendirilmesi’’ sempozyumuna “Doğu Karadeniz Yöresi Yayla Folklorunun Turizme Katkısı” başlıklı bildirisiyle katıldı.

Geleneksel hale getirdiği, “Türk Halk Oyunları ve Türk Halk Müziği” gösterilerini çocuklar ve yetişkinlerle ayrı ayrı olmak üzere kesintisiz on bir yıl yaptı. (2000 – 2011)

17 Nisan 2010 tarihinde, Sarıyer Belediyesi ile “I. Halk Oyunları Festivali’ni düzenledi.

“Collection Clup” ve “Kadıköy Filatelistler Derneği” üyesi de olan Cihanoğlu, tıpkı fotoğrafçılığa olan sevdası gibi, çocukluğundan bu yana hobi olarak başladığı pul biriktirme sevdasını da bu tarihten sonra önemli bir boyuta taşıyarak ve birikimlerini toplum yararına değerli çalışmalarla buluşturarak ortaya koyduğu nitelikli eserleriyle birlikte gelecek nesillere önemli bir bakış açısı bırakmıştır.

26-28 Nisan 2013’de düzenlenen “Dünden Bugüne Akçaabat Sempozyumu’na” “Akçaabat Yöresi Geleneksel Halk Oyunları, Müzikleri ve Sazları” ve “Akçaabat Yöresi Giyim – Kuşam” başlıklı iki bildiriyle katıldı.

Mart 2014 - 2678’de “Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi’nde” Millî Eğitim Bakanlığı’nca Ödüllendirilen Personel Listesi’nde yer aldı. 

13-15 Nisan 2015’de, “Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Konservatuarı Bölümü” tarafından düzenlenen “Doğu Karadeniz Bölgesi Müzik ve Dans Günleri” paneline konuşmacı olarak katıldı.

Sarıyer Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde yetiştirdiği, ortaokullar ve büyükler kategorisindeki Türk Halk Oyunları ekipleriyle düzenlenen yarışmalara katılarak toplam on iki ödül aldı.

“İstanbul Sarıyer Folklor Derneği’ni (SARFOLK)” 25 Kasım 2015 yılında kurdu ve hâlen Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmektedir.

04-12 Kasım 2016 tarihlerinde, PTT tarafından düzenlenen “İzmir Millî Pul Sergisi’nde” “Folklor (Halkbilim)” konulu sergisiyle tematik dalda gümüş madalya ile ödüllendirildi.

16 Ocak 2017 tarihinde, “Anadolu Üniversitesi; Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” bölümünü bitirdi.

Filateli’de Folklor (Halkbilim)” adlı ilk pul sergisini, 21-23 Temmuz 2017 tarihinde “Akçaabat Belediyesi Emin Serdar Sergi Salonu’nda” açtı.

20-29 Ekim 2017’de, PTT tarafından düzenlenen “Ankara Millî Pul Sergisi’nde” “Folklor (Halkbilim)” konulu sergisiyle tematik dalda büyük gümüş madalya ile ödüllendirildi.

17–22 Ekim 2018’de, PTT tarafından düzenlenen “Trabzon Millî Pul Sergisi’nde” “Folklor (Halkbilim)” konulu sergisiyle tematik dalda büyük gümüş madalya ile ödüllendirildi.

“Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde” 14-18 Ocak 2019 tarihleri arasında pul sergisini açtı ve kitaplarını imzaladı.

08 Şubat 2019’ da, Pendik Belediyesi ve Penfolk Kulübü iş birliği ile “Selim Cihanoğlu’na Saygı Gecesi” düzenlendi. İTÜ Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı Müdürlüğü’nce, 12 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen “Filateli’de Folklor” sergi ve söyleşisine katıldı.

15-19 Nisan 2019’ da, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Posta Dairesi Müdürlüğü’nce” Lefkoşa’da düzenlenen “Millî Pul Sergisi’nde”, “Filateli’de Folklor” kitabıyla literatür dalda, Büyük Vermey madalyası ile ödüllendirildi.

25 Eylül 2019’da “8. Sarıyer Edebiyat Günleri’nde” kitaplarını imzaladı.

YAYIMLANAN ESERLERİ:

“TRABZON YÖRESİ GİYSİLERİ EL İŞLERİ VE KALIPLARI” (Mayıs 1997, 1. basım- Ağustos 2020, 2. basım)

TRABZON’DA OYNANAN HORONLAR” M.E.B. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 09.12.1998 tarih ve 014823 sayılı yazıları ile ilköğretim ve ortaöğretim öğrenci ve öğretmenleri için tavsiyesi uygun bulunmuştur. (Kasım 1997)

KEMENÇE METODU” Alanda ilk ve tek olma özelliği taşımaktadır. (Ağustos 1998, 1.basım- Ağustos 2002, 2. basım)

“DOĞU KARADENİZ BÖLGESİNDE OYNANAN HORONLAR, KARŞILAMALAR, BARLAR VE HALAYLAR” (Aralık 2004)

“FİLATELİ’DE FOLKLOR (HALKBİLİM)” (Ekim 2018)

“ASMA DAVUL METODU” (Eylül 2021)

‘’BENDİR METODU’’ (Temmuz 2023)

Selim Cihanoğlu, Genel Merkezi İstanbul Sarıyer’de bulunan Sarıyer Folklor Kullübü (SARFOLK) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmakla birlikte Sarıyer Halk Eğitimi Merkezi’nde uzman öğretmen olarak sahne sanatları başta olmak üzere, sanatsal ve yöresel kültür çalışmalarını sürdürmektedir. Yazar, yurtiçi ve yurtdışında birçok festivalde oyuncu ve oyun eğitmeni olarak Türkiye’yi başarı ile temsil etti, kemençe, kabak kemane, asma davul ve bağlama sazlarını çalmaktadır.

Cihanoğlu evli ve bir kız babasıdır.

HERAN HABER

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

18 Şub 2024 - 18:29 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.