Tansiyon Ölçer Gibi Anjiyo Olur mu?

Kalp Damar Cerrahisinde uyguladığı özel tekniklerle birçok hastasını sağlığına kavuşturan alanında dünyada saygın bilim adamları arasında yer alan Prof. Dr. Yusuf Kalko ile 10 dakikada vücudunuzun damar atlasını çıkaran Abi-Cabi Teknolojisini, Şah Damarı Anjiyosunu, ani kalp krizleri başta olmak üzere damar ve kalp sağlığı üzerine hayati bilgiler içeren söyleşi gerçekleştirdik.

Tansiyon Ölçer Gibi Anjiyo Olur mu?
Tansiyon Ölçer Gibi Anjiyo Olur mu?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Prof. Dr. Kalko Heran Haber Genel Yayın Yönetmeni Mükremin Özkaya’ ya yaptığı açıklamada; Kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığı tetikleyen damar tıkanıklığının haritasını Damar Sağlığı Yaşam Merkezimizde(DAS) bulunan ABI testi ile birkaç dakikada çıkarabiliyoruz. Tansiyon ölçer gibi kolayca uygulanan bu yöntem tedaviye de ışık tutuyor. Damar hastalıklarında erken tanı imkânı sağlayan ABİ testi damarlardaki tüm risk haritasını ortaya çıkarıyor. Kalbinizde sorunmu var, felç geçirme riskiniz var mı, bacak damarlarınızda sorun var mı, kangren riski taşıyor musunuz? Sorularına cevap veriyor.

Prof.Dr. Kalko açıklamasında; Bu test sayesinde erken teşhis ile kalp krizi, felç yada kangren olmuş bacakların kesilmesinin önüne geçebilirsiniz. Bu yöntem gereksiz yere anjiyo ve tetkikler yaptırmanızı ayrıca zaman kaybetmenizi önler. İlaçsız olduğu için böbreklere zarar vermez. Gereksiz radyasyonu önler. Sizin ve doktorunuzun işini kolaylaştırır. Özellikle ailesinde damar hastalıkları hikâyesi olanlar ve 40 yaşın üstündeki herkes, rutin damar muayenelerinin yanında, hayati önem taşıyan şah damarı anjiyosunu mutlaka yaptırmalı. Uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Yusuf KALKO Kimdir?

Kars’ın Kağızman ilçesinde 1970 yılında doğan Prof. Dr. Yusuf Kalko; ilk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandı. 1987-1988 yılları arasında aynı üniversitenin Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda İngilizce hazırlık okudu.

Yusuf Kalko, Kimya Mühendisliğinde okurken 1988’de ideali doğrultusunda tekrar sınava girerek bu kez Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak tıp eğitimine başladı. 1994 yılında “Tıp Doktoru” unvanını aldı.

Kastamonu Taşköprü Merkez Sağlık Ocağı’nda pratisyen hekim olarak çalışırken ” Halk Sağlığı” ve “Koruyucu Hekimlik” konusunda tecrübe kazandı. 1995 yılında girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavıyla Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalında uzmanlık eğitimini İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana bilim Dalında almayı tercih etti. Eğitimi süresince; Konjenital Kalp Cerrahisi, Yetişkin Kalp Cerrahisi, Periferik Damar Cerrahisi, Acil Disekan Aort Cerrahisi ve diğer Anevrizmalar konularında geniş uygulama imkanına sahip oldu.

Asistanlık döneminde tez konusunu “Büyük Arter Transpozisyonunda Arteriyel Switch Prosedürü ile Anatomik Korreksiyon: Erken Dönem Sonuçları” isimli perspektif klinik araştırmaya dayalı projeden belirledi. Tez çalışmasını uzmanlık eğitiminin 6’ıncı yılında tamamlayan Yusuf Kalko, 15 Haziran 2001 tarihinde girdiği uzmanlık sınavında başarılı olarak “Kalp Damar Cerrahisi” alanında “Uzman” unvanını almaya hak kazandı.

Ekim 2001-2010 tarihleri arasında Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma hastanesi Kalp Damar Cerrahi Kliniğinde Uzman olarak görev yaptı. Girdiği Doçentlik Sınavında başarılı olarak 08 Ocak 2009 tarihinde “Doçent” unvanı aldı.

Prof. Dr. Yusuf Kalko, 15 Nisan 2010 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında İstanbul Özel Bahçelievler Medical Park Hastanesi’nde “Aort ve Periferik Arter Cerrahisi Sorumlu Hekimi” olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Yusuf Kalko 1 Şubat 2017 tarihi itibari ile İstinye Üniversitesi Bahçeşehir Liv Hastanesinde “Periferik Damar Cerrahisi Sorumlu Hekimi” olarak görevine başladı.

2021 haziran ayından itibaren kendi özel muayenehanesinde hasta kabul etmektedir.

İhtisas eğitimine başladığı Kasım 1995 tarihinden bu yana yayımlanmış veya kabul yazısı mevcut toplam 20 uluslararası ve 30 ulusal yayını bulunmaktadır. Uluslararası yayınların 3 tanesi 2001 ve öncesi (asistanlık dönemi) yapılmış olup 2002 ve 2003 yıllarında yayınlanmış, 18 tanesi ise daha sonraki uzmanlık dönemine aittir. Uluslararası yayınların 11 tanesinde 1. isim, 4 tanesinde 2. isim, 4 tanesinde ise 3. isim, 1 tanesinde de 4. isim, 1 tanesinde 7. isim olarak yer aldı. Uluslararası yayınların 13 tanesi “orjinal makale”, 4 tanesi deneysel çalışma ve 4 tanesi “vaka takdimi” şeklindedir. İhtisas eğitimine başladığı Kasım 1995 tarihinden bu yana uluslararası ve ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan toplam 142 bildirisi bulunmaktadır. Bu bildirilerin 34 tanesi uluslararası toplantılarda, 108 tanesi ulusal toplantılarda sunulmuştur. Prof. Dr. Yusuf Kalko’nun yayınlanmış çok sayıda araştırma makalesi ve çalışması vardır.

@dryusufkalko www.yusufkalko.com   WhatsApp destek hattı: 0090 552 324 45 41   DAS YAŞAM MERKEZİ

Mükremin Özkaya / HERAN HABER

Tansiyon Ölçer Gibi Anjiyo Olur mu?
 
 
 
 
 
 
 
 

26 Oca 2024 - 02:34 - Sağlık

Mahreç  Mükremin Özkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.