Güneş Doğudan Doğar

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği olarak üçüncüsünü organize ettiğimiz düzenlediğimiz altı ili kapsayan dokuz gün süren Doğu Anadolu Kültür Gezimizi büyük bir keyifle sonlandırdık. Hedefimiz Türkiye’nin yedi bölgesini gezmek. Bir nevi kültür elçiliği görevini gönüllü olarak üstlendiğimiz bu keyifli seyahatlerde izlenimlerimizi sizlerle paylaşarak bu coğrafyalara gitme imkânı olmamış takipçilerimizin de bizlerin objektifinden gezip görmesini sağlamak oluyor.

Güneş Doğudan Doğar
Güneş Doğudan Doğar
+39
Haber albümü için resme tıklayın

Hadi gelin Doğu Anadolu Kültür gezimizin güncesini sizlerle paylaşarak beraber gezmiş olalım.

İlk Durak Şehzadeler Şehri AMASYA

Doğu Anadolu Kültür Gezimizin ilk durağı Şehzadeler Şehri Amasya. Osmanlı tarihine yön veren birçok Padişahın Amasya'da şehzade olarak yetişip görev yapmış olması nedeniyle, Amasya Osmanlı tarihinde “Şehzadeler Şehri” olarak tanınmıştır. Bu şehzadeler arasında; Çelebi Sultan Mehmet, II. Murat, Fatih Sultan Mehmet ve II. Bayezid gibi Osmanlı’nın önde gelen padişahları var.

Güneş Doğudan Doğar

Gezimizin ilk günü ilk olarak Otel Elit Han’da Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ve kurmayları ile kahvaltı yaptıktan sonra Amasya turumuza başladık. Kahvaltı eşliğinde yapılan tanışma ve sohbetten sonra, Amasya Valisi Mustafa Masatlı’yı makamında ziyaret ettik.

Vali Masatlı AYGAD üyelerine kentin tarihi ve gelişimi ile ilgili bilgiler verdikten sonra, AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ’a Amasya elması plaketini takdim etti. Amasya tarihi evleri, tarihi hamamları, el sanatları merkezi, Türbeler, Şehzadeler Müzesi, Ferhat ile Şirin Müzesi ve Amasya Seyir Terası teleferik projesini inceleme imkânımız oldu.

Güneş Doğudan Doğar

Öğlen yemeği ve yorgunluk çayından sonra Erzurum’a doğru yola çıktık. Bir yandan Amasya tarihine tanıklık ettik, bir yandan ilin kültürel yapısı hakkında bilgi sahibi olduk. Seyahatimiz esnasında bizlere samimi davranan, ikramlarda bulunan Amasya Valisi Mustafa Masatlı’ya Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya, Amasya Belediye Başkan yardımcısı Hasan Şahin’e, Amasya Belediye Başkan Danışmanı Ahmet Yenihan’a, Birol Alpat’a ve Amasya Üniversitesi Strateji Müdürü Bilen Alpat’a teşekkür ederiz.  

ERZURUM

Kültür gezimizin ikinci durağı Türkiye’nin kardeş anlamına gelen Dadaşlar Diyarı Erzurum.

Erzurum âşık ve ozanlarıyla bilinse de tarihi ve coğrafi önemi büyük bir il. Erzurum Büyükşehir Belediyesinin misafiri olarak ağırlandığımız Erzurum’da Nene Hatun, Tabyalar, Abdurrahmangazi Türbesi, Palandöken Kayak Merkezi, Tortum Şelalesi, Seyir Tepesi, Peri Bacaları, Erzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi, Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesini ve diğer tarihi ve manevi mekanları gezdik. Erzurum’un iki coğrafi güzelliğinden bahsetmeden geçmek doğru olmaz.

Güneş Doğudan Doğar

Bu duraklardan biri Narman İlçesinde bulunan Kırmızı Peri Bacaları. Yeşil bir vahayı andıran ve bölgeye uyumlu kıvrımlı bir yolda doğa keyfini yaşayarak Narman Peri Bacalarına doğru seyahat ederken doğa seyrine doyamıyorsunuz. Peri Bacalarına varmadan endemik bitkiler sizi karşılıyor. Sağınızda söğüt ve kavak ağaçları, yemyeşil bir örtü ile doğanın keyfine varıyorsunuz. Rehberimiz Canan hanımın nezaretinde belli bir bölgeye geldikten sonra araçlarımızdan indik. Yüksek bir tepede hafif rüzgâr esintisi eşliğinde gördüğümüz manzara karşısında şaşkınlığımızı gizleyemedik. Demir yoğunluğu nedeniyle kırmızı peri bacaları olarak bilinen bölgenin seyrine doyamıyorsunuz.

Güneş Doğudan Doğar

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan sosyal tesiste dinlendikten sonra rotamızı ikinci durağa yani Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi'ne çevirdik. Ne kadar Tortum Şelalesi olarak bilinse de aslında yeşilliğiyle nam salmış Uzundere ilçesine bağlı. Göl manzarasını Cam Seyir Tepesinde izlemek bir başka oluyor. Yorgunluğunuzu çay veya soğuk içeceklerle giderip cam terasta muazzam bir seyir keyfi yaşıyorsunuz. 48 metre yükseklik ve yaklaşık 80 metre genişliğinde aşağıya akan Tortum Şelalesi'nin seyrine doyum olmuyor. Yeşil bir vadiye akan şelaleyi, etrafına yapılan merdivenleri yürüyerek yorulmadan keyifle gezebiliyorsunuz.

Güneş Doğudan Doğar

Müthiş tarihi coğrafi yapısıyla insanı kendine hayran bırakan Erzurum’u geride bırakarak, Kalesi ve kaplıcaları ile nam yapmış Pasinler ilçesine doğru yola çıktık.

Bizleri Misafir eden Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e, Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat’a, Erzurum Belediyesi Kültür Daire Başkanı Ergün Engin’e, İstanbul Erzurumlular Vakıf Başkanı Murat Şahsuvaroğlu’na, Türk Yazarlar Birliği Erzurum Şube Başkanı Gazeteci Yazar Mehmet Hanefi İspirli’ye ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğünde görevli rehber Canan Şimşek’e teşekkür ederiz.        

ERZURUM – PASİNLER (Hasankale)

Kültür gezimizin üçüncü durağı alçı, kireç ocakları, kükürtlü kaplıcaları, maden suyu kaynakları ve Kalesi ile nam yapmış Erzurum’un tarihi şirin ilçesi Pasinler.

Güneş Doğudan Doğar

Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli ve Gazeteci İş İnsanı Saki Akyüz’ün misafiri olarak ağırlandığımız Pasinler’de Pasinler Kalesini, Kaplıcalarını, tarihi ve turistik yerlerini gezdik. İki günlük Erzurum gezimizin ardından akşam saatlerinde Pasinler ilçesine vardık. AYGAD kafilesini Kale Otel’de Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli ve Gazeteci İş İnsanı Saki Akyüz karşıladı.

Uzun bir sohbetin ardından bizleri kaplıcaya götüren Başkan Dölekli, samimi ve içten davranışları ile inanılmaz anları yaşamamıza vesile oldu. Sabah kahvaltısından sonra tarihi meşhur Hacı Rüştü Çay Ocağında iki farklı kazanda kaynatılan suyla demlenen Tavşankanı çayı içerek geziye başladık.

Hasan Dağı'nın güney kısmında bulunan ve İlhanlı Emiri Hacı Toğay'ın oğlu Hasan Bey (Uzun Hasan) tarafından 1339 yılında yapılan Pasinler Kalesini gezerek tarihe tanıklık ettik.

Güneş Doğudan Doğar

Pasinler kaplıca suyu yaklaşık 850 metre derinlikten çıkıyor. Katkısız tamamen doğal ve kükürtlü olan suyun birçok hastalığa şifa olduğu söyleniyor. Başkan Dölekli tarafından kurulan otel ve tesislerde hem ailenizle hem sevdiklerinizle keyifli ve sağlıklı anlar sizi bekliyor. Kültür gezimiz boyunca bizleri ağırlayan, ikramlarda bulunan, samimi ve içten davranışları ile gönlümüzde taht kuran Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli’ye Gazeteci İş İnsanı Saki Akyüz’e ve Pasinler halkına teşekkür ederiz. Ayrıca beyaz lahana dolmasını seviyorsanız. Dünyanın en büyük ve en lezzetli lahanasını Pasinler’de bulursunuz.

ARDAHAN - ÇILDIR

Pasinler’den ayrılıp Doğubayazıt ilçesine doğru yola koyulduk. Yönetim kurulu üyemiz Gazeteci Olgun Kızıltepe’nin memleketi Ardahan’da öğlen molası verdik. Kafilemize öğlen yemeği ikramında bulunan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir’e, Çıldır Gölü kenarında güzel bir manzara ve Ardahanlı aşığın ezgileri eşliğinde yorgunluk çayı ikramında bulunan Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu’na ve Semiha Şakir Köy Muhtarı Şahmar Kızıltepe’ye teşekkür ederiz. 

Güneş Doğudan Doğar

AĞRI - DOĞUBAYAZIT

Kültür gezimizin 5. durağı Ağrı’ya bağlı Doğubayazıt İlçesi. Akşam saatlerinde ilçeye giriş yaparak otelimizde dinlendikten sonra sabah Beyzade Restaurantta Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar ile kahvaltı eşliğinde ilçenin genel durumu hakkında sohbet ettik.

Güneş Doğudan Doğar

Kadın istihdamına ve sosyal belediyeciliğe önem veren Başkan Acar, ilçenin tarihi hakkında detaylı bilgiler aktardı. Mütevazı, güler yüzlü ve samimi davranışları ile gazetecilerin beğenisini toplayan Başkan Yıldız Acar, kafilemizin Doğubayazıt’ta huzurlu bir gün geçirmesine vesile oldu.

Doğubayazıt, tarihî açıdan en zengin ve en gelişmiş ilçelerden biridir. 120 bin nüfusu ile Doğu Anadolu’nun en büyük ilçelerinden biridir. Tarihi serüveni içerisinde birçok kavim ve medeniyete yaşam alanı sunmuş olan Doğubayazıt, Türkiye'nin doğuya açılan kapısı olarak değerlendirilmektedir.

İlçenin meşhur yemekleri arasında alabalık, beyaz bal, saç kavurma, halise ve Abdigör Köftesi öne çıkmaktadır. Bu yemekler arasında en meşhuru ve Doğubayazıt'ın simgesi olarak kabul edilen Abdigör Köftesinin tadına bakmamak olmazdı.

Güneş Doğudan Doğar

Doğubayazıt yöresel yemekleriyle ön plana çıksa da tarihi ve coğrafi açıdan da önemli bir ilçe. İlçenin simgesi olan Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı, Ahmedi Hani (Türbesi, Meteor Çukuru, Doğubayazıt Kalesi, Tendürek Dağı, Diyadin Kaplıcaları, Balık Göl, Meya Mağaraları ve Kudret Köprüsü ile birçok tarihi, turistik ve coğrafi yerleri bulunmaktadır.

Güneş Doğudan Doğar

Ancak güvenlik nedeniyle bazı tarihi ve coğrafi yerleri gezememiş olsak da seyahatimiz esnasında bizlere ikramlarda bulunan ve keyifli bir gün geçirmemize vesile olan Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar’a, Doğubayazıt Belediyesi Kültür Müdürü Reyhan Karahan Kızılkaya’ya Ağrı İl Dernekleri Federasyon Başkanı Mehmet Nuri Şimşek’e, İş İnsanı Mehmet Kızıltaş’a, İş İnsanı Cengiz Sarı’ya, Beyzade Restoran yönetici ile çalışanlarına teşekkür ederiz.  

VAN - EDREMİT

Kültür gezimizin 6. durağı Van İline bağlı tarihi ve coğrafi açıdan nam yapmış Edremit ilçesi. Van Edremit Belediyesi'nin misafiri olarak ağırlandığımız Edremit’te Edremit Seyir Tepesi, Edremit Olimpik Binicilik Okulu, Edremit Kilisesi, Akdamar kilisesi ve Adası, Edremit Kültür Evi, Van Kalesi, Van Tarihi Evleri, Van Müzesi, Hoşap Kalesi, Van Kedi Villası, Tuşba (Eski Van), Van Halı Evi, Çavuştepe ve Gürpınar Norduz Sofrası Sosyal tesislerini gezdik. Van Kültür Gezimize Edremit Belediyesi tarafından yapılan Seyir Tepesi Sosyal Tesislerinde Edremit Belediyesi Başkan Vekili Fuat Toner, Edremit Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Serkan Aslan, Gazeteci Yazar Abdulbaki Karaca ve Gazeteci yazar Ziya Türk’le tescil markası almış meşhur Van kahvaltısı yaparak Başladık.

Güneş Doğudan Doğar

İlk durağımız eski adı Ermeni yeni adı Edremit Kilisesi ile kültür gezimize devam ederek Edremit Meydanı, Kültür Merkezleri ve Bilgi Evlerini gezerek bilgiler edindik. Bir çay molası verdikten sonra Akdamar Adasına doğru yola çıktık. Limanda bekleyen özel teknelere binerek adaya çıktık. Akdamar adasını gezdikten sonra seyir tepesini gezerek hatıra fotoğrafı çektik. Havanın biraz sıcak olması nedeniyle birçok gazeteci yazar kendini bol sodalı Van Gölüne bırakıp yüzme keyfini yaşadı. Göl keyfinden sonra eski Van yani Tuşba iline doğru yola çıktık.

Güneş Doğudan Doğar

Osmanlı zamanında üç büyük şehrinden biri olan Tuşba’da 300 bin kişi yaşıyormuş. Rus ve Ermeni çetelerinin saldırıları nedeniyle toplamda dokuz bin Müslüman şehit edilip şehir tamamen yakıp yakılmıştır. Tamamı toprak altında olan ve kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkartılmaya çalışılan şehrin hüzünlü hikâyesi gazetecileri duygulandırdı. Şehir kalıntıları arasından hüzünlü duygularla ayrılarak dinlenmeye çekildik.

Güneş Doğudan Doğar

Ertesi gün sabah kahvaltısından sonra Van Kalesini gezerek tarihe tanıklık ettik. Ardından Edremit Olimpik Binicilik Okulunda seyis ve eğitmenler tarafından at binme keyfini yaşadıktan sonra Çavuştepe Urartu Kalesine doğru yola koyulduk. Kalenin kalıntıları içinde Dünyada Urartu dilini bilen 20 kişiden biri olan Mehmet Kuşman Amcayla tanıştık. Urartuların mirasını 60 yıla yakındır bir muhafız gibi koruyan, kendi imkânlarıyla Urartu (Çivi) dilini öğrenen ve onlarla bütünleşen, Türkiye’de yaşayan 'son Urartulu'yu, tanımak ve hayat hikâyesini dinlemek ayrıcalığını yaşadık.

Güneş Doğudan Doğar

Çavuştepe gezimizin ardından rotamızı Hoşap Kalesine çevirdik. Geçmişi Urartulara dayanan ve Osmanlı Devleti’ne tabi Mahmudi Beyleri'nin dik bir kayanın üzerine inşa ettiği, tüm ihtişamıyla günümüze dek duran Hoşap Kalesinde tarihe tanıklık ettikten sonra Van’ın Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış’ın misafiri olduk.

Güneş Doğudan Doğar

21 kaburgalı Norduz koyunun etinden yapılan birçok enfes yemek çeşitleriyle damağınızda unutulmaz tat bırakan yemeklerin tamamı yöresel. Adeta bir lezzet durağı olan Norduz Sofrası birçok yönüyle hem ilçenin hem de Vanlıların tercih ettiği bir yer.

Yenilen enfes yemeklerin ardından rotamızı Van Müzesine çevirdik. Geçmişten günümüze Paleolitik Neolitik Kalkolitik, Erken Tunç Çağı, Hakkâri Stelleri, Urartu Krallığı, Urartu Sarayları ve Osmanlı dönemine ait kalıntıları görmek mümkün.

Güneş Doğudan Doğar

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından ırkını korumak için kurulan kedi evini gezdik. Van kedilerinin gözleri her ikisi mavi, her ikisi kehribar veya bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte olmak üzere üç çeşit olabiliyor. Kediler hakkında edindiğimiz bilgilerden sonra, eski topraktan yapılmış Van Evlerini ve Van Halı Evini gezdikten sonra Van Büyükşehir Belediyesinin Sosyal Tesislerinde Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü, Van gazeteciler Cemiyet Başkanı Fatih Sevinç’in misafiri olduk. Sohbet ve yemek ikramından sonra iki günlük Van kültür gezimiz sona erdi.

Güneş Doğudan Doğar

İki günlük gezimizde bizleri ağırlayan ve yalnız bırakmayan Van Edremit Belediye Başkanı Av. İsmail Say’a, Edremit Belediye Başkan Vekili Fuat Toner’e Van Büyükşehir Belediye Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü ile Van Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fatih Sevinç’e, Sultanbeyli AK Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sıddık Gürbüz’e, Van Edremit Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Serkan Aslan’a, Van Gölü TV sahibi Abdulbaki Karaca’ya, Gazeteci Yazar Ziya Türk’e teşekkür ederiz.

MUŞ - MALAZGİRT

Kültür Gezimizin 7. ve son durağı olan Muş İline Bağlı tarihi Malazgirt İlçesi. 26 Ağustos 1071 tarihinde Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan'ın Bizans İmparatoru Romenos Diogenes'e karşı Malazgirt ovasında kazandığı zaferle Türklerin Anadolu’ya girmesini sağladığı yerde ağırlanmak bizleri ziyadesiyle onurlandırdı.

Güneş Doğudan Doğar

Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın’ın misafiri olarak ağırlandığımız Malazgirt’te tarihe tanıklık ettik. Malazgirt KYK yurdu konferans salonunda başlayan bilgilendirme konuşmasından sonra 1071 Malazgirt Meydan Savaşı'nın yapıldığı alanı ziyaret ederek kültür gezimize başladık.

Sırasıyla Malazgirt Kalesi, Tarihi Kız Köprüsü, Tarihi Hatun Köprüsü, Anadolu’nun anahtarı olarak adlandırılan 1071 Zafer Anıtı, 1071 Malazgirt Panorama Müzesini ve Malazgirt çarşısını gezerek kültür gezimizi sonlandırdık.

Güneş Doğudan Doğar

Malazgirt Kültür Gezimizde bizleri en iyi şekilde ağırlayan Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın’a, Malazgirt Belediyesi Başkan Danışmanı Servet Altın’a, Malazgirt KYK Yurt Müdürü Ömer Özbek’e, İMSİAD Başkanı Metin Haymana’ya, BAŞİDER Başkanı Ergin Kaya’ya, Malazgirt 1071 Spor Kulübü Başkanı İsmail Türeli’ye, 1071 Malazgirt Proje Sorumlusu Beyza Kübra Gökdemir’e, Metin yazarı Rıdvan Kökdemir’e, Malazgirt Otel Müdürü Ecevit Yaman’a, Haber 1071 sahibi Atilla Demir’e, Veysel Eşin’e ve Gazeteci Yazar Yusuf Özgür Bülbül’e teşekkür ederiz.     

Güneş Doğudan Doğar

Ayrıca Doğu Anadolu Kültür gezimize lojistik destek sağlayan AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Dr.M. Ejder Batur’a, AK Parti İstanbul İl yönetim Kurulu Üyesi Osman Savul’a, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’a ve Saadet Partisi Sultanbeyli İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve İş İnsanı Nurettin Özhasar’a teşekkür ederiz.

Türkiye’nin tüm şehirleri, kasabaları dört mevsim eşsiz güzellikler sunan birer cennet köşesi gibidir. Her mevsim ziyarete açık, her mevsim sizi etkisi altına alan tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz yaşam alanları ile doludur. Her sokağını, her taşını, her binasını, manzarasını, doğasını, tarihi zenginliğini, kültürel yapısını, gastronomi zengini, insanlığın, ilimin, bilimin, bir arada yaşama kültürünün,  medeniyetin beşiği, insanının mertliği, cömertliği, samimiyeti ile huzurla yaşayacağımız bir ülkeye sahibiz.

Kültür gezimizin başlangıcından sonuna kadar, bize her türlü desteği sağlayan herkese canı gönülden teşekkür ederiz. Bir sonraki gezi turumuz İç Anadolu Bölgesi olacak. Bir gezi planınız varsa, hiç düşünmeyin yola koyulun. Rotanızı nereye çevirirseniz çevirin mutlaka keyif alacaksınız.

Heran Haber

# heran haber, Malazgirt Belediyesi Başkan Danışmanı Servet Altın, Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın, 1071 Malazgirt Proje Sorumlusu Beyza Kübra Gökdemir, Haber 1071 sahibi Atilla Demir, Van Gölü TV sahibi Abdulbaki Karaca, Yazar Ziya Türk, Edremit Belediye Başkan Vekili Fuat Toner, Van gazeteciler Cemiyet Başkanı Fatih Sevinç, Edremit Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Serkan Aslan, , Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar, Doğubayazıt Belediyesi Kültür Müdürü Reyhan Karahan Kızılkaya, Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, Semiha Şakir Köy Muhtarı Şahmar Kızıltepe, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, Erzurum Belediyesi Kültür Daire Başkanı Ergün Engin, Türk Yazarlar Birliği Erzurum Şube Başkanı Gazeteci Yazar Mehmet Hanefi İspirli, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’, Amasya Belediye Başkan yardımcısı Hasan Şahin’, Amasya Belediye Başkan Danışmanı Ahmet Yenihan, Otel Elit Han, amasya, Erzurum, hasankale, pasinler, ardahan, çıldır gölü, doğubayazıt, Van, Van Edremit, Akdamar Adası, van gürpınar, Hoşap Kalesi, Urartu, gürpınar çavuştepe kalesi, mehmet kuşhan, Van Müzesi, van kaedisi, Van Evi, Tuşpa, van hüsrevpaşa külliyesi, tortum gölü, Tortum Şelalesi, malazgirt, 1071 malazgir zafer anıtı, malazgirt panorama müzesi, istanbul, heran, aygad, Ahmet Işıkdağ, Doğu Anadolu, BAŞİDER Başkanı Ergin Kaya, Yusuf Özgür Bülbül

13 Eyl 2022 - 22:07 - Belediyegöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.