Anadolu’nun Anahtarı Şanlı Malazgirt

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği'nin (AYGAD) yerel ve ulusal basın olmak üzere 30 gazetecinin katıldığı; Amasya'dan başlayan Doğu Anadolu Bölgesi Kültür Gezisinin son durağı Anadolu'nun kapısının Türklere açıldığı Malazgirt oldu.

Anadolu’nun Anahtarı Şanlı Malazgirt
Anadolu’nun Anahtarı Şanlı Malazgirt
+19
Haber albümü için resme tıklayın

AYGAD mensupları Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın ile kahvaltıda bir araya gelerek ülke tarihinde çok önemli yeri olan Malazgirt ilçenin tarihi, kültürü hakkında bilgi aldı.

Kahvaltı sonrasında basın mensuplarına Kredi Yurtlar Kurumu Muş Yerleşkesi Konferans salonunda Malazgirt Belediyesinin başlattığı 1071 Malazgirt Projesi hakkında sunum yapıldı.

Malazgirt’e Hak Ettiği Değer Verilmeli

Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın ilçenin sorunlarına değinerek, Malazgirt'i görmezden gelmeyin mesajını verdi.

Başkan Cengiz Altın konuşmasında; "Halkın burada kalması için işsizlik ve toplumsal sorunlarımız çözülmeli. Sağlık, eğitim ve sosyal alanlarda da, çalışmalar yapılması gerekiyor.  En güzel okulların, hastanelerin, konuk evlerinin bu bölgeye yaptırılması lazım. Temel eksikliklerimizin giderilmesi lazım. Yoksa bunlar göçün sebebidir. Bu durum bize psikolojik ve ekonomik zarar veriyor.

Anadolu’nun Anahtarı Şanlı Malazgirt

Malazgirt Bilinmiyor

Malazgirt ülkemiz için çok büyük bir öneme sahip. Anadolu'nun kapısının Türklere açıldığı yer burası. Bu yüzden Türkiye'de yaşayan herkes Malazgirtlidir, hemşerimizdir.

Maalesef bu kadim ilçe yeteri değeri ve ilgiyi görmüyor. İlçemizin turizmini canlandıracak; kalelerimiz, müzelerimiz ve birçok tarihi yapılarımız var. Ancak tarihçiler ve ilgili kişilerden yeterli ilgiyi göremiyoruz.

Kamulaştırma Şart!

Malazgirt'in tarihini tanıtmak, kalesini ortaya çıkarmak için etrafındaki yapıları  kamulaştırmak şart! Yaklaşık uzunluğu 1.800 metre olan kale surlarının iç ve dış taraflarının bir an önce bitirilmesi gerekli. Malazgirt tarihinin tanıtılması açısından bu oldukça önem taşıyor.

Kale surlarında çok tahribat var. Geçmişte duvarların restorasyonu çok kötü yapıldı. Yeniden restore edilmesi gerekir. Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Savaş Alanı Araştırılıyor

Bilgilendirme konferansında Malazgirt Projesi Halkla İlişkiler Sorumlusu Beyza Kübra Gökdemir, 'Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırma Projesi'nin savaş alanına dair yapılan ilk çalışma olduğunu belirtti.

Gökdemir; "Malazgirt Savaşı'nın tam olarak nerede gerçekleştiği bilinmiyordu. Bu nedenle 2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün desteği doğrultusunda  "Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırma Projesi" başlatıldı.

Proje üç boyuttan oluşuyor; Malazgirt'in tarihi kimliğini ön plana çıkarmak, savaş alanında kullanılan materyalleri tespit etmek, şehitlerin nerede olduğunu belirlemek için de 12 üniversiteden 30 akademisyen katıldı. Proje kapsamında ise; Antropolojik, modelleme, yeniden yüzlendirme, epigrafik, jeoradar, rölöve, surların planlarının çıkarılması, ziyarettepe, üçtepe kazıları, uzaktan algılama ile tarama, yüzey araştırmaları, çivi düzü kazıları, nümizmatik ve yayın çalışmaları yapıldı" dedi. 

Üç Boyutlu Müze

AYGAD mensubu gazeteciler, çağdaş bir müzecilik anlayışıyla tasarlanan 1071 Malazgirt Panoramayı gezerek inceledi.

Müzede, Selçuklulardan günümüze tarihsel dönemleri yansıtan animasyon üniteleri, Sultan Alparslan'ın heykeli ve Malazgirt Savaşı görüntüleri yer alıyor. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk heykeli, Osmanlı döneminin tarihi dokusunu gösteren Taksim tramvayı, savaş kahramanları ve Bandırma vapuru gibi Türkiye'nin farklı bölgelerini temsil eden kültürel eserler de bulunuyor.

Anadolu’nun Anahtarı Şanlı Malazgirt

Basın mensuplarının Panorama Müzesinden sonraki ziyaret noktası Sultan Alparslan'ın 1071'de Bizans ordusunu mağlup ederek büyük zafer kazandığı zaferin anısına 1987 yılında yapılan 52 metre uzunluğundaki 2 sütunlu Zafer Anıtı, Türklerin Anadolu'ya girişini simgeliyor. İhtişamıyla dikkat çeken anıtta dalgalanan şanlı Türk Bayrağının altında basın mensupları hatıra fotoğrafı çektirdi.

Anadolu’nun düğümünün çözüldüğü kadim topraklarındaki inceleme gezisinde ayrıca Tarihi Urantulara kadar uzanan ve Malazgirt Savaşının gerçekleştiği alanda kalan Tarihi Kız Köprüsü hakkında Beyza Kübra Gökdemir gazetecilere bilgi verdi.

Anadolu’nun Anahtarı Şanlı Malazgirt

Malazgirt ilçe merkezinin yanından geçen Murat Nehri üzerinde bulunan Tarihi Hatun Köprüsünde inceleme yaparak fotoğraf çeken heyetin bir sonraki durağı yapımı bitmek üzere olan Malazgirt Millet Bahçesini ziyaret etti.

AYGAD mensuplarının ilçedeki son ziyaret yeri çağının en önemli ve muhkem kalelerinden olan Malazgirt kalesi oldu. Kalenin en yüksek burcuna çıkan gazeteciler Malazgirt ilçe merkezini kuş bakışı izleyerek,  bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Tarihi kale içeresinde bulunan kafede belediye başkanı Altın misafirleri ile bir araya gelerek Malazgirt Kalesi ile ilgili yapmak istedikleri projeler hakkında bilgi verdi.

Başkan Altın AYGAD mensuplarını Malazgirt’ten uğurlamadan önce ilçe meydanında bulunan Sultan Alparslan’ın atı ile şaha kalkmış betimlemesinin önünde basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi, Konuklarının ellerini tek tek sıkarak sizlerde artık Malazgirtli oldunuz artık arayı fazla açmadan tekrar memleketinize bekliyoruz daveti yaparak basın mensuplarını yolcu etti.

AYGAD mensupları kalplerinin diğer yarısını Kadim şehir Malazgirt’te bırakarak İstanbul’a doğru dönüş yoluna çıktı. AYGAD ‘ın 3. Kültür gezisi olan 9 günlük Doğu Anadolu programı Malazgirt’ten İstanbul’a 22 saat süren otobüs yolculuğu ile sona erdi.

Bu aziz vatanın anahtarlarını bulunduran Anadolu’nun giriş kapısı olan Malazgirt'te bulunduğumuz sürece AYGAD mensuplarını en iyi şekilde ağırlayan, bilgilendiren;

Başta Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın'a, Malazgirt Belediye Başkan Danışmanı Servet Altın’a, KYK Malazgirt Yurt Müdürü Ömer Özbey'e, İMSİYAD Kurucu Başkanı Metin Haymana'ya, BAŞİDER Başkanı Ergin Kaya'ya, 1071 Malazgirtspor Kulübü Başkanı İsmail Türeli ‘ye, Malazgirt Oteli Müdürü Ecevit Yaman'a, Malazgirt Haber 1071 imtiyaz sahibi Atilla Demir’e, Yusuf Özgür Bülbül’e, Veysel Esin’e ve 1071 Malazgirt Projesi Halkla İlişkiler Sorumlusu Beyza Kübra Gökdemir'e çok teşekkür ediyoruz.

Heran Haber

Anadolu’nun Anahtarı Şanlı Malazgirt

13 Eyl 2022 - 19:16 - Belediye

Mahreç  Mükremin Özkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Heran Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Heran Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Heran Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Heran Haber değil haberi geçen ajanstır.